Rok kauzy Nagyová: Ze 150 milionů policie vrátila "drobné"

Radek Nohl Radek Nohl
12. 6. 2014 6:30
Vyšetřovatelé stále drží peníze i desítky kilogramů zlata. Tají přitom, kde mají vše uloženo a zda peníze neznehodnocuje inflace.
Podstatnou část peněz policie majitelům po roce od kauzy Nagyová nevrátila.
Podstatnou část peněz policie majitelům po roce od kauzy Nagyová nevrátila. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyšetřovatelé kauzy Jany Nagyové, dnes provdané Nečasové, dosud nevrátili aktérům případu zhruba 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata, které téměř přesně před rokem zajistili při rozsáhlé razii.

Přitom stále není úplně jasné, komu přesně většina zabaveného majetku patří, zda jde o výnosy z trestné činnosti a zda tedy policie má nárok nadále věci zadržovat.

Navíc lidé, kteří se k vlastnictví menší části zmrazených peněz i drahého kovu přihlásili, dosud až na bývalého ministerského náměstka Romana Bočka nejsou z ničeho obviněni. A policie je tak stále vede jen v kolonce "podezřelí".

Jde především o pražského obchodníka s vlivem Romana Janouška a jeho přítele a byznysového partnera Luboše Paška.

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár, jehož kolegové na případu pracují, se k zajištěnému finančnímu a investičnímu majetku odmítá vyjadřovat. "Informace o neveřejné části trestního řízení neposkytujeme," řekl stručně Komár.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pak odmítají říci, kam miliony a zlato na celý rok uložili. A zda třeba peníze neznehodnocuje inflace. 

"Máme na uložení financí a zlata standardní mechanismy. Tyto věci nejsou uloženy u policie," řekl Aktuálně.cz šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Janouškův partner měl v sejfu eura i kuny

Podnikatelé Roman Janoušek a Luboš Pašek jsou zatím jediní, kdo veřejně uvedli, že jim detektivové loni něco zabavili. Další jména státní zástupci a policisté urputně tají.

Podnikatel Roman Janoušek.
Podnikatel Roman Janoušek. | Foto: Vojtěch Marek

Nejvíc zmrazeného majetku zatím přiznal podnikatel Luboš Pašek.

Jak již loni napsal deník Insider, Pašek během schůzky v Galerii Myšák v centru Prahy po červnové policejní razii řekl několika účastníkům jednání, že mu policie v domě zajistila zhruba 40 milionů. Kromě české měny měl v sejfu i eura nebo chorvatské kuny.

Policisté mu navíc sebrali zlato, které měl uloženo v bezpečnostní schránce banky na Václavském náměstí. Podle advokáta Prokopa Beneše koupil Pašek zlato za peníze, které vydělal letitým podnikáním. Teď ale nemá nic, zpět prý dostal jen drobnosti, zejména různé datové nosiče.

"Dodnes mu žádné peníze, ani zlato vráceno nebylo," řekl Beneš pro Aktuálně.cz.

Jeho klient nebyl dodnes z ničeho v rámci vyšetřování případu Jany Nagyové obviněn. A advokát Beneš tvrdí, že policie způsobila zabavením majetku škodu za stovky tisíc korun.

120 tisíc na umývání oken

Oficiálně zatím o necelý milion korun přišel i Roman Janoušek, dalších zhruba 120 tisíc korun zabavili detektivové jeho manželce Simoně. Ta je měla podle Janouškova obhájce Víta Širokého ve své kabelce připravené k výplatě personálu, který na jejich velkém proskleném domě umyje okna.

Zpět však manželé Janouškovi zatím dostali podobně jako Luboš Pašek jen osobní věci: například ženské šperky, pamětní mince, flash disky, CD nebo staré mobilní telefony.

Exposlanci mají peníze zpět

Peněz se tak zatím dočkali jen dva bývalí poslanci ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří kvůli kauze Nagyová a podezření z korupce přijetím "trafik" dokonce strávili několik týdnů ve vazbě.

V porovnání s celkovým objemem zabavených peněz to jsou sice drobné, nicméně Tluchoř dostal zpět několik tisíc korun a Fuksa 1,7 milionu.

365 tisíc korun se pak vrátilo dalšímu zatčenému - bývalému náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi, který na rozdíl od exposlanců byl z korupce v části "trafikantů" obviněn.

Exministr zemědělství Ivan Fuksa - jak upozornil týdeník Respekt - dostal peníze zpět teprve před několika týdny s tím, že není nijak zpochybněno jejich vlastnictví. Fuksa na policii při výslechu řekl, že jde o rodinný dar na nákup vybavení do bytu.

Komu patří další miliony?

Zatím tak není jasný původ zbývajících zhruba sto milionů korun. Týdeníky Respekt a Euro loni uvedly, že miliony mohly patřit Romanu Janouškovi. Ten však další finanční újmu nepotvrdil. A jeho obhájce Vít Široký dodává, že ví pouze o penězích, které mu policie zabavila u něj doma.

Policisté loni prohledávali mimo jiné i bankovní sejfy Václava Ryby, blízkého spolupracovníka podnikatele Ivo Rittiga

Podle advokátky Karolíny Babákové však ani Rybovi, ani Rittigovi nebyly v rámci razie zabaveny peníze nebo zlato. Rittigovi policie sebrala především elektroniku, tu už ale vrátila.

 

Právě se děje

Další zprávy