Rohlik.cz po razii nestíhá, ač nabral dost zaměstnanců. Devět z deseti je k ničemu, stěžuje si Čupr

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 3. 2017 14:14
I když už Rohlik.cz po razii cizinecké policie, která firmě vyhostila přes 80 nelegálních pracovníků, nabral nové lidi, stále není schopen poskytovat služby jako dříve. Firma jede jen na dvě třetiny původní kapacity. Důvodem jsou podle jejího zakladatele a hlavního akcionáře Tomáše Čupra nekvalitní zájemci o práci. Devět z deseti se prý neosvědčí. "Nepřijdou na pohovor. Nebo přijdou, ale pak nedorazí do práce. Nebo dorazí pozdě. Nejsou ochotní pracovat," stěžuje si.
Tomáš Čupr.
Tomáš Čupr. | Foto: DVTV

Praha - Internetový obchod s potravinami Rohlik.cz se stále nemůže vzpamatovat ze zásahu cizinecká policie, která před třemi týdny zadržela více než osm desítek jejích zaměstnanců - vesměs Ukrajinců, kteří pracovali na polská pracovní víza. I když již e-shop nabral nové pracovníky, objednávky nezvládá vyřizovat stejným tempem jako dříve.

"I když jsme již pracovníky doplnili, jsme na dvou třetinách původní kapacity a víc objednávek nezvládáme vyřídit," říká mluvčí e-shopu Michala Gregorová. Problém je podle ní nízká kvalita uchazečů o práci.

Rohlik.cz také v úterý svým zákazníkům  zaslal e-mail, kde zakladatel a hlavní akcionář firmy Tomáš Čupr popisuje problémy s náborem kvalitních pracovníků. "Každý den do skladu nabíráme desítky nových lidí včetně českých zájemců. Bohužel problém není jen v nedostatku lidí, ale také v jejich kvalitě," uvádí Čupr.

Podle něj se devět z deseti zájemců o práci neosvědčí. "Nepřijdou na pohovor. Nebo přijdou, ale pak nedorazí do práce. Nebo dorazí pozdě. Nejsou ochotní pracovat. Nezáleží jim na kvalitě odvedené práce," stěžuje si.

Z nově přijatých pracovníků je stále většina cizinců. "Je to poměr dvě ku jedné," uvádí mluvčí s tím, že nabírají jak na inzerát, tak prostřednictvím agentur. Ovšem s výjimkou těch, které jim nabízely Ukrajince s polskými pracovními vízy. Právě ty stály u současných problémů.

"Ty jsme vypustili, nemáme nikoho, kdo by měl polská víza. Čekáme, až nám někdo závazně řekne, jestli je to špatně, či dobře," řekla. Čupr je přitom podle svých slov stále přesvědčen, že jít cestou polských pracovních víz je legální.

Ve středu je další nábor českých pracovníků, kteří se ozvali na inzerát. "Mělo by jich přijít několik desítek," řekla Gregorová.

Rohlik.cz se podle Gregorové stále setkává s vlnou solidarity od svých zákazníků.

"Ale pokud si nemohou objednat, tak je bohužel dost pravděpodobné, že to zkusí u konkurence. A my musíme doufat, že až se dostaneme na původní kapacitu, že se k nám vrátí. Uděláme pro to vše," dodala Gregorová.

Rohlík.cz se jen snaží přežít na trhu, vláda firmu dotlačila do situace, kdy nemohla jednat jinak, je tu potenciál korupčního jednání. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy