Rodiny Češek unesených loni v Pákistánu věří v jejich návrat

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 3. 2014 14:15
V prvním veřejném prohlášení poděkovaly všem, kteří se v případu angažují.
Hana a Antonie na loňském videu únosců.
Hana a Antonie na loňském videu únosců. | Foto: Facebook

Praha - Rodiny dvou českých turistek, které před rokem unesli v Pákistánu neznámí ozbrojenci, děkují všem, kteří se v případu angažují.

Věří, že se obě brzy najdou. Rodiny unesených žen to uvedly ve svém prvním veřejném prohlášení. Ministerstvo zahraničí sdělilo, že se k věci nebude nijak vyjadřovat.

"Děkujeme všem, kteří nám pomáhají a kteří se v případě Toničky a Haničky angažují. Věříme, že nalezneme cestu, aby se vše posunulo správným směrem a holky byly brzy zase s námi. Každý rodič si umí představit obavy a nejistotu, kterou po celý rok odloučení prožíváme. Jsme velmi vděční za veškeré projevy podpory a moc si jich vážíme," uvádí ve společném prohlášení obě rodiny.

Vyjednávání pokračují, přesný výskyt dívek stále není znám

Skupina osmi až deseti ozbrojenců unesla loni 13. března tehdy čtyřiadvacetileté Češky v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Ženy cestovaly z Íránu do Indie.

Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první loni v červnu a druhý o čtyři měsíce později.

Na dřívějších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Česká diplomacie je, co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek, zdrženlivá.

V polovině října prezident Miloš Zeman ale potvrdil, že jednání stále probíhají.

Nový velvyslanec Pákistánu v České republice, Tadžammul Altáf, letos v lednu sdělil, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních a že si vyměňuje s českými úřady informace. Uvedl, že zatím není známo, kde se dívky vyskytují.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy