Rodiny Češek unesených loni v Pákistánu věří v jejich návrat

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 3. 2014 14:15
V prvním veřejném prohlášení poděkovaly všem, kteří se v případu angažují.
Hana a Antonie na loňském videu únosců.
Hana a Antonie na loňském videu únosců. | Foto: Facebook

Praha - Rodiny dvou českých turistek, které před rokem unesli v Pákistánu neznámí ozbrojenci, děkují všem, kteří se v případu angažují.

Věří, že se obě brzy najdou. Rodiny unesených žen to uvedly ve svém prvním veřejném prohlášení. Ministerstvo zahraničí sdělilo, že se k věci nebude nijak vyjadřovat.

"Děkujeme všem, kteří nám pomáhají a kteří se v případě Toničky a Haničky angažují. Věříme, že nalezneme cestu, aby se vše posunulo správným směrem a holky byly brzy zase s námi. Každý rodič si umí představit obavy a nejistotu, kterou po celý rok odloučení prožíváme. Jsme velmi vděční za veškeré projevy podpory a moc si jich vážíme," uvádí ve společném prohlášení obě rodiny.

Vyjednávání pokračují, přesný výskyt dívek stále není znám

Skupina osmi až deseti ozbrojenců unesla loni 13. března tehdy čtyřiadvacetileté Češky v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Ženy cestovaly z Íránu do Indie.

Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první loni v červnu a druhý o čtyři měsíce později.

Na dřívějších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Česká diplomacie je, co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek, zdrženlivá.

V polovině října prezident Miloš Zeman ale potvrdil, že jednání stále probíhají.

Nový velvyslanec Pákistánu v České republice, Tadžammul Altáf, letos v lednu sdělil, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních a že si vyměňuje s českými úřady informace. Uvedl, že zatím není známo, kde se dívky vyskytují.

 

Právě se děje

Další zprávy