Rodina prohrála soud. Šance na přežití ženy byla malá

ČTK ČTK
14. 8. 2013 15:03
Žena zemřela v porodnici, pozůstalí si stěžovali na nízkou úroveň péče.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání pozůstalých po ženě, která před deseti lety zemřela v tehdejší porodnici v Zábřehu na Šumpersku.

Kvůli neadekvátní péči ztratila dvacetiprocentní šanci na přežití těžkých komplikací. Pozůstalí však přesto nevysoudili žádné odškodnění. Justice totiž dospěla k závěru, že šance na přežití byla tak jako tak nízká.

Žena přišla do dnes již neexistující porodnice v prosinci 2003. Příčinou její smrti se stala masivní embolie po průniku plodové vody do krevního oběhu. Jde o vzácnou a těžkou komplikaci, která podle rozsudku přibližně v 80 procentech případů vede k úmrtí pacientky.

Vdovec, dcera a rodiče zemřelé ženy později žalovali provozovatele nemocnice. Každý z nich chtěl milion korun jako náhradu nemajetkové újmy. Krajský soud v Ostravě ani Vrchní soud v Olomouci ale žalobě nevyhověly. Nyní už zbývá pozůstalým jen možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Krajský soud při projednávání případu zjistil, že léčebný postup vykazoval závažné nedostatky. Zábřežští lékaři prý promeškali šanci přeložit pacientku na zdravotnické pracoviště vyššího typu. Rozsudek také mluví například o "fatální neschopnosti" zajistit odpovídající transfuzní zázemí, nedostupná byla akutní konziliární služba a jednotka intenzivní péče.

Krajský soud z toho vyvodil, že pacientka skutečně ztratila určitou šanci na přežití. Protože však byla od počátku nízká, není dána příčinná souvislost mezi protiprávním zásahem a následkem v podobě úmrtí pacientky.

Provozovatel nemocnice by prý z hlediska práva na ochranu osobnosti nesl odpovědnost jen v případě, že by šance na přežití původně dosahovaly alespoň 50 procent.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy