Rodina prohrála soud. Šance na přežití ženy byla malá

ČTK ČTK
14. 8. 2013 15:03
Žena zemřela v porodnici, pozůstalí si stěžovali na nízkou úroveň péče.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání pozůstalých po ženě, která před deseti lety zemřela v tehdejší porodnici v Zábřehu na Šumpersku.

Kvůli neadekvátní péči ztratila dvacetiprocentní šanci na přežití těžkých komplikací. Pozůstalí však přesto nevysoudili žádné odškodnění. Justice totiž dospěla k závěru, že šance na přežití byla tak jako tak nízká.

Žena přišla do dnes již neexistující porodnice v prosinci 2003. Příčinou její smrti se stala masivní embolie po průniku plodové vody do krevního oběhu. Jde o vzácnou a těžkou komplikaci, která podle rozsudku přibližně v 80 procentech případů vede k úmrtí pacientky.

Vdovec, dcera a rodiče zemřelé ženy později žalovali provozovatele nemocnice. Každý z nich chtěl milion korun jako náhradu nemajetkové újmy. Krajský soud v Ostravě ani Vrchní soud v Olomouci ale žalobě nevyhověly. Nyní už zbývá pozůstalým jen možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Krajský soud při projednávání případu zjistil, že léčebný postup vykazoval závažné nedostatky. Zábřežští lékaři prý promeškali šanci přeložit pacientku na zdravotnické pracoviště vyššího typu. Rozsudek také mluví například o "fatální neschopnosti" zajistit odpovídající transfuzní zázemí, nedostupná byla akutní konziliární služba a jednotka intenzivní péče.

Krajský soud z toho vyvodil, že pacientka skutečně ztratila určitou šanci na přežití. Protože však byla od počátku nízká, není dána příčinná souvislost mezi protiprávním zásahem a následkem v podobě úmrtí pacientky.

Provozovatel nemocnice by prý z hlediska práva na ochranu osobnosti nesl odpovědnost jen v případě, že by šance na přežití původně dosahovaly alespoň 50 procent.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy