Rodina místo ústavu: Zařízení pro děti cizinců skončí

ČTK ČTK
6. 9. 2012 12:16
Nově by se děti z ciziny měly dostat třeba do náhradní rodiny. Zařízení ztrácí smysl
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Stejnou odbornou pomoc jako české děti bez rodičů by měli v budoucnu dostat malí cizinci, kteří se v Česku ocitnou v nouzi či bez doprovodu dospělých.

Neměli by už končit ve speciálním Zařízení pro děti - cizince, ale měli by se dostat třeba do náhradní rodiny.

Vyplývá to z nové koncepce ochrany a péče o nezletilé cizince bez doprovodu včetně žadatelů o azyl, kterou ve středu přijala vláda. Oznámil to premiér Petr Nečas (ODS).

Na změně péče se shodli experti z resortů školství, práce a vnitra. Migrace se podle nich v posledních letech změnila, jiné je i složení skupin cizinců v Česku a nynější systém už je zastaralý a nefunguje. Na nedostatky upozorňoval Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ombudsman i nevládní organizace.

Cizinci v dětském věku či dětští žadatelé o azyl, kteří se v ČR ocitli bez pomoci a doprovodu dospělých, se dostávali do Zařízení pro děti - cizince (ZDC).

Vytrácí se původní smysl zařízení

Zařízení vzniklo před deseti lety pro chlapce a děvčata z jiných kultur a s jazykovou bariérou. Zahrnuje diagnostický ústav, dětský domov, výchovný ústav a školy na třech místech po republice - v Praze 4, v Praze 5 a v obci Hříměždice. Jednotlivé instituce nabízejí celkem osm desítek lůžek.

Zatímco před deseti lety do republiky ročně přicházelo podle autorů návrhu i několik stovek dětských uprchlíků bez doprovodu dospělých, nyní už je to jen pár dětí. V Česku naopak přibývá lidí ze zahraničí, kteří zde žijí trvale. "Jejich nezletilé děti se ocitají často v situacích, kdy je nutné jim poskytnout dočasnou či trvalou náhradní rodinnou péči," uvedli autoři návrhu.

Do speciálního zařízení tak soud posílá obvykle děti v nouzi, které se v ČR narodily, češtinu ovládají a s integrací nemají problém. V ZDC se naopak dostávají do izolace, bývají nesamostatné a nesoběstačné. Když pak ústav opustí, končívají na sociálních dávkách, podotýkají autoři návrhu.

Podle nich se vytrácí původní smysl zařízení - tedy poskytovat pomoc traumatizovaným dětem z ciziny bez znalosti češtiny. ZDC se má proto postupně uzavřít. Nezletilí cizinci v nouzi by se tak měli dostat k příbuzným, k pěstounům, do náhradní rodiny či do zařízení pro okamžitou pomoc, jako jsou Klokánky.

Ministerstvo školství by mělo sestavit seznam nynějších domovů a zařízení, kam by se malí cizinci mohli dostat. Resorty práce, školství a vnitra pak vyškolí úředníky, pracovníky domovů i policisty a dají jim návod, jak mají postupovat.

 

Právě se děje

Další zprávy