Rodina má za pozemky dostat desetkrát víc, řekl Ústavní soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2015 18:18
Ústavní soud zrušil rozsudky Nejvyššího soudu i Vrchního soudu v Olomouci a dal tak rodině šanci na vyšší náhradu škody.
Ústavní soud
Ústavní soud | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud se v úterý zastal rodiny Gregůrkových, která dostala za pozemky vyvlastněné pro stavbu obchvatu Otrokovic úřední cenu 3,5 milionu korun. Požadovala přitom tržní cenu, která činila 36 milionů korun.

Ústavní soud zrušil rozsudky Nejvyššího soudu i Vrchního soudu v Olomouci a dal tak rodině šanci na vyšší náhradu škody. Případ se vrátí k olomouckému vrchnímu soudu. Ústavní soud uznal stížnost Gregůrkových v obdobném případu už letos v červenci. Tehdy šlo však o jiné pozemky za méně peněz.

"Vyvlastnění kompenzované nízkou náhradou vzhledem k tržní ceně je porušením základního práva stěžovatelů na ochranu majetku," uvedla v odůvodnění soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Podle práva mají dostat odškodnění

Zároveň s odkazem na ustálenou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva zdůraznila, že v případě vyvlastňování má vyvlastněná osoba obdržet náhradu, jejíž výše je v rozumném poměru k tržní hodnotě majetku v době, kdy odnětí vlastnictví nastalo.

"Občas může dojít k částečnému snížení ceny, ale pokud dochází k vyvlastnění pro potřebu výstavby silnic, je v rozumném poměru k hodnotě majetku v zásadě pouze plná náhrada ve výši tržní ceny," doplnila Šimáčková.

Rodina rozhodnutí ÚS uvítala. "Verdikt je dobrý, ale ještě není všem dnům konec. Vracíme se do boje, ale nenecháme se od státu jen tak porazit," řekl Pavel Gregůrek. Jednání státu, který mu za pozemky nabídl desetinu tržní ceny, nepovažuje za správné.

"Když jsem já kupoval pozemky od státu, platil jsem za metr čtvereční zhruba 3000 korun. Je v tom vidět jasná nespravedlnost," dodal Gregůrek.

Ministerstvo dopravy, které v tomto sporu není žalovanou stranou, čeká na definitivní rozhodnutí soudů a jejich verdiktem se poté bude řídit.

"Pro další vyvlastňovací řízení tato kauza nicméně nemá zásadní dopady, protože se týká sporu o tehdejší pravidla, kdy byla pro vyvlastnění použita cena úřední. Od roku 2006 se již náhrada za vyvlastnění určuje jako cena obvyklá," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Uvedl, že dnes již není možné oceňovat zemědělskou půdu jako stavební pozemek, pokud v době žádosti o vyvlastnění jako stavební pozemek neslouží

Případ sahá až do roku 2003, kdy stavební úřad Městského úřadu v Otrokovicích vyvlastnil stěžovatelům několik pozemků kvůli výstavbě obchvatu města. Stanovená cena činila 3,5 milionu korun. Manželé se ale dožadovali více peněz, a proto se rozhodli soudit.

Vyhovění a následné zrušení

Krajský soud v Brně jim vyhověl a v roce 2013 stanovil za pozemky cenu přes 36 milionů korun, kterou odvodil od tržní ceny stanovené na základě znaleckého posudku. Vrchní soud v Olomouci však verdikt zrušil a Nejvyšší soud dovolání stěžovatelů zamítl.

Ústavní soud se však ztotožnil s verdiktem brněnského krajského soudu. "Je až s podivem, že Vrchní soud v Olomouci následně zrušil verdikt krajského soudu, aniž by předložil argumentaci, proč byl podle něj verdikt krajského soudu chybný," zdůraznila Šimáčková.

Ústavní soud dal Gregůrkovým naději už letos v červenci v obdobném případu s pozemky pro budování obchvatu Otrokovic. Ředitelství silnic a dálnic jim mělo původně zaplatit pouze úřední cenu 1,5 milionu korun vypočtenou podle předpisů platných od 80. let minulého století. Podle znaleckého posudku měly pozemky tržní hodnotu přes 11 milionů.

Krajský soud v Brně jim tržní cenu přiznal, ale odvolací i Nejvyšší soud rozhodly o nižší náhradě. Právě rozsudky Vrchního soudu v Olomouci a Nejvyššího soudu v prvním případě Ústavní soud zrušil. Případ tak znovu projedná Vrchní soud v Olomouci.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy