Rodiče svým dětem pořád čtou, knížky ale bojují s tablety

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
13. 5. 2015 13:44
Z průzkumu vyplývá, že 86 procent rodičů čte svým potomkům před spaním. Ale víc než polovina mladých si myslí, že jsou i zajímavější činnosti než četba.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Nejrůznějším hrám na tabletech nebo mobilech se pořád ještě nepodařilo vytlačit z dětských pokojíčků četbu klasických knih. Celých 86 procent rodičů čte svým dětem před spaním pravidelně nebo alespoň občas. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Téměř v sedmdesáti procentech rodin je čtení před spaním v režii maminek. Hlavními důvody, proč rodiče dětem čtou, je rozvoj jejich slovní zásoby a řeči a také snaha naučit děti, aby měly knížky rády. Tyto dvě možnosti vybralo shodně 55 procent dotázaných.

Ve 44 procentech případů je pravidelné čtení způsobem, jak upevnit vztah mezi rodičem a dítětem, 38 procent lidí považuje čtení za dobrý uspávací rituál.

Čtení před spaním jako rodinná tradice

Pravidelné čtení před spaním se v rodinách předává z generace na generaci. Čtyřiceti procentům rodičů, kteří dětem čtou každý den, četli jejich rodiče také pravidelně.

Z průzkumu také vyplynulo, že to, zda člověk v dětství usínal u předčítání pohádek, má vliv na jeho čtenářské zvyklosti v dospělosti. Celým 45 procentům vášnivých čtenářů rodiče četli pravidelně. Naopak více než čtvrtina těch, kteří skoro nečtou, si žádné rodinné předčítání nevybavuje.

Podle výsledků dotazování jsou ale pohádky před spaním poměrně mladou tradicí, zatímco respondenti do 29 let doma četli pravidelně skoro v polovině případů, lidé mezi 60 a 65 lety toto zažili jen v 28 procentech případů.

I přes to, že drtivá většina rodičů svým dětem čte, zachování této tradice nebude jednoduché. Celých 56 procent mladých do 29 let si totiž myslí, že dnešní doba nabízí spoustu zajímavějších činností, než je četba knih.

Muži čtou na toaletě

Průzkum také zjišťoval, jestli si dospělí čtou i pro sebe. Vášnivými čtenáři jsou nejčastěji ženy a vysokoškoláci – v obou skupinách čte denně celá pětina. Ti, kteří čtou méně než jednou měsíčně, uvedli, že na četbu nemají čas (43 procent), ale hlavně je to ani nebaví (57 procent).

Nejvíc čtou lidi doma, ale mladší bezdětní vysokoškoláci často knihu otevřou i v autobuse nebo metru. Před spaním si čte 64 procent, u kávy nebo čaje 36 procent. Oblíbeným místem na čtení je mezi muži toaleta – tam čte celých 32 procent mužů, ale jen osm procent žen.

Jenom sedm procent dotázaných bere četbu jako povinnost, například kvůli práci nebo studiu. Pro zbývajících 93 procent je čtení zábava.

Výzkum probíhal na reprezentativním vzorku populace mezi lidmi ve věku od 18 do 65 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

V ulicích Bejrútu se rok po výbuchu sešly tisíce Libanonců. Žádají potrestání viníků

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži na mezinárodní konferenci k prvnímu výročí výbuchu v Bejrútu přislíbil Libanonu finanční i hmotnou pomoc, včetně vakcín proti covidu-19. Řekl také, že libanonští lídři dluží svým občanům pravdu a kritizoval libanonské vládnoucí elity za neschopnost řešit ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od občanské války z let 1975 až 1990. Paříž se zavázala blízkovýchodní zemi poskytnout dalších 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), které půjdou přímo "místní populaci", a 500 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy