Rodiče svým dětem pořád čtou, knížky ale bojují s tablety

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
13. 5. 2015 13:44
Z průzkumu vyplývá, že 86 procent rodičů čte svým potomkům před spaním. Ale víc než polovina mladých si myslí, že jsou i zajímavější činnosti než četba.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Nejrůznějším hrám na tabletech nebo mobilech se pořád ještě nepodařilo vytlačit z dětských pokojíčků četbu klasických knih. Celých 86 procent rodičů čte svým dětem před spaním pravidelně nebo alespoň občas. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Téměř v sedmdesáti procentech rodin je čtení před spaním v režii maminek. Hlavními důvody, proč rodiče dětem čtou, je rozvoj jejich slovní zásoby a řeči a také snaha naučit děti, aby měly knížky rády. Tyto dvě možnosti vybralo shodně 55 procent dotázaných.

Ve 44 procentech případů je pravidelné čtení způsobem, jak upevnit vztah mezi rodičem a dítětem, 38 procent lidí považuje čtení za dobrý uspávací rituál.

Čtení před spaním jako rodinná tradice

Pravidelné čtení před spaním se v rodinách předává z generace na generaci. Čtyřiceti procentům rodičů, kteří dětem čtou každý den, četli jejich rodiče také pravidelně.

Z průzkumu také vyplynulo, že to, zda člověk v dětství usínal u předčítání pohádek, má vliv na jeho čtenářské zvyklosti v dospělosti. Celým 45 procentům vášnivých čtenářů rodiče četli pravidelně. Naopak více než čtvrtina těch, kteří skoro nečtou, si žádné rodinné předčítání nevybavuje.

Podle výsledků dotazování jsou ale pohádky před spaním poměrně mladou tradicí, zatímco respondenti do 29 let doma četli pravidelně skoro v polovině případů, lidé mezi 60 a 65 lety toto zažili jen v 28 procentech případů.

I přes to, že drtivá většina rodičů svým dětem čte, zachování této tradice nebude jednoduché. Celých 56 procent mladých do 29 let si totiž myslí, že dnešní doba nabízí spoustu zajímavějších činností, než je četba knih.

Muži čtou na toaletě

Průzkum také zjišťoval, jestli si dospělí čtou i pro sebe. Vášnivými čtenáři jsou nejčastěji ženy a vysokoškoláci – v obou skupinách čte denně celá pětina. Ti, kteří čtou méně než jednou měsíčně, uvedli, že na četbu nemají čas (43 procent), ale hlavně je to ani nebaví (57 procent).

Nejvíc čtou lidi doma, ale mladší bezdětní vysokoškoláci často knihu otevřou i v autobuse nebo metru. Před spaním si čte 64 procent, u kávy nebo čaje 36 procent. Oblíbeným místem na čtení je mezi muži toaleta – tam čte celých 32 procent mužů, ale jen osm procent žen.

Jenom sedm procent dotázaných bere četbu jako povinnost, například kvůli práci nebo studiu. Pro zbývajících 93 procent je čtení zábava.

Výzkum probíhal na reprezentativním vzorku populace mezi lidmi ve věku od 18 do 65 let.

 

Právě se děje

Další zprávy