Rodiče nezvládají platit dětem školní obědy. Deset tisíc žáků se neobejde bez státní podpory

Kristýna Šopfová
27. 6. 2017 12:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí už třetím rokem poskytuje finanční pomoc dětem ze sociálně slabých rodin. Od roku 2014 se počet dětí vyšplhal z původních 760 na 9,8 tisíce. Ministryně práce Michaela Marksová tvrdí, že nejde o nárůst chudoby, pouze zviditelnění dříve přehlíženého problému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Stát zaplatí necelým 10 tisícům dětí ze sociálně slabých rodin školní obědy. K výzvě ministerstva práce a sociálních věcí, která trvá již třetím rokem, se připojilo již 458 základních a mateřských škol. Finance na pomoc dětem jdou z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám, a to ve výši 56 milionů korun. Samotné ministerstvo dosud vyplatilo asi 19 milionů korun.

Na projektu "Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi" se ministerstvo práce a sociálních věcí podílí s ministerstvem školství a organizací Women for women. Ta dosud zajistila obědy 5,5 tisíci dětí. "Jídlo - oběd - má být součástí vzdělání a měl by jej platit stát," řekla ředitelka organizace Ivana Tykačová.

Počet dětí, které pocházejí ze sociálně slabých rodin, obecně každým rokem roste. "Není to tak, že by rostla chudoba, ale že se tím začal někdo zabývat," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ve školách, které již v projektu jsou, se ale počet dětí zásadně nemění. "Pozitivní je jistě to, že nejsou děti vyčleňovány tím, že bych nechodily na jídlo s ostatními," uvedla ředitelka Základní školy Černošice, kde získává podporu 17 dětí.

EU podpoří jen rodiny v hmotné nouzi

Projekt ministerstva, který prošel schválením Evropské komise, ale cílí pouze na děti od tří do patnácti let. Bezplatné obědy financované EU může zároveň získat pouze dítě, jehož rodič pobíhá hmotnou nouzi více než 3 měsíce.

"Pokud je tato doba kratší přebírá nejčastěji iniciativu organizace Women for women," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Uzavřením spolupráce s organizací WfW chce ministerstvo pomoci i dětem, kterých se hmotná nouze přímo netýká (matky samoživitelky, aj.).

Školy žádají o finanční podporu z ministerstva pro konkrétní děti zprostředkovaně. "Škola dá tip na dítě ze sociálně slabé rodiny, úřad práce to ověří a následně dá pokyn krajským úřadům, které o podporu žádají," objasnila ministryně Marksová. 

Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji

V prvním roce projevily iniciativu jen kraje Jihomoravský a Liberecký. V současnosti se zapojilo již osm krajů. Nejhorší situace je v krajích Moravskoslezském, kde je v hmotné nouzi 16,6 tisíc dětí a Ústeckém s 15,9 tisíci dětmi.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je v České republice až 78 115 dětí, jejichž rodiče pobírají dávky v hmotné nouzi. Podle náměstka Martina Kučery by děti neměly vědět, že jim obědy platí stát.

Ještě koncem roku 2015 prosazovala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová novelu školského zákona, kde by stát mimo jiné plně platil dětem do 3. třídy školní obědy. Tento návrh ale neprošel.

 

Právě se děje

Další zprávy