Rodiče nezvládají platit dětem školní obědy. Deset tisíc žáků se neobejde bez státní podpory

Kristýna Šopfová
27. 6. 2017 12:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí už třetím rokem poskytuje finanční pomoc dětem ze sociálně slabých rodin. Od roku 2014 se počet dětí vyšplhal z původních 760 na 9,8 tisíce. Ministryně práce Michaela Marksová tvrdí, že nejde o nárůst chudoby, pouze zviditelnění dříve přehlíženého problému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Stát zaplatí necelým 10 tisícům dětí ze sociálně slabých rodin školní obědy. K výzvě ministerstva práce a sociálních věcí, která trvá již třetím rokem, se připojilo již 458 základních a mateřských škol. Finance na pomoc dětem jdou z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám, a to ve výši 56 milionů korun. Samotné ministerstvo dosud vyplatilo asi 19 milionů korun.

Na projektu "Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi" se ministerstvo práce a sociálních věcí podílí s ministerstvem školství a organizací Women for women. Ta dosud zajistila obědy 5,5 tisíci dětí. "Jídlo - oběd - má být součástí vzdělání a měl by jej platit stát," řekla ředitelka organizace Ivana Tykačová.

Počet dětí, které pocházejí ze sociálně slabých rodin, obecně každým rokem roste. "Není to tak, že by rostla chudoba, ale že se tím začal někdo zabývat," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ve školách, které již v projektu jsou, se ale počet dětí zásadně nemění. "Pozitivní je jistě to, že nejsou děti vyčleňovány tím, že bych nechodily na jídlo s ostatními," uvedla ředitelka Základní školy Černošice, kde získává podporu 17 dětí.

EU podpoří jen rodiny v hmotné nouzi

Projekt ministerstva, který prošel schválením Evropské komise, ale cílí pouze na děti od tří do patnácti let. Bezplatné obědy financované EU může zároveň získat pouze dítě, jehož rodič pobíhá hmotnou nouzi více než 3 měsíce.

"Pokud je tato doba kratší přebírá nejčastěji iniciativu organizace Women for women," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Uzavřením spolupráce s organizací WfW chce ministerstvo pomoci i dětem, kterých se hmotná nouze přímo netýká (matky samoživitelky, aj.).

Školy žádají o finanční podporu z ministerstva pro konkrétní děti zprostředkovaně. "Škola dá tip na dítě ze sociálně slabé rodiny, úřad práce to ověří a následně dá pokyn krajským úřadům, které o podporu žádají," objasnila ministryně Marksová. 

Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji

V prvním roce projevily iniciativu jen kraje Jihomoravský a Liberecký. V současnosti se zapojilo již osm krajů. Nejhorší situace je v krajích Moravskoslezském, kde je v hmotné nouzi 16,6 tisíc dětí a Ústeckém s 15,9 tisíci dětmi.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je v České republice až 78 115 dětí, jejichž rodiče pobírají dávky v hmotné nouzi. Podle náměstka Martina Kučery by děti neměly vědět, že jim obědy platí stát.

Ještě koncem roku 2015 prosazovala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová novelu školského zákona, kde by stát mimo jiné plně platil dětem do 3. třídy školní obědy. Tento návrh ale neprošel.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy