Rodiče, držte si peněženky. Obědy v jídelnách podraží

Jakub Novák
11. 12. 2011 6:00
Školní jídelny plánují zdražovat o korunu až tři na jednom obědě, a to kvůli zvýšení DPH

Praha - Rozpočty mnoha českých rodin se s příštím rokem musí připravit na další nepříjemný otřes. Obědy ve školních jídelnách podraží, u rodiny se dvěma dětmi to může být až o 1200 korun za rok.

Důvodem je plánované zvýšení daně z přidané hodnoty, kvůli kterému by cena za jeden oběd stoupla až o tři koruny. S cenami obědů by mohla zahýbat ještě chystaná vyhláška o školním stravování.

Některé školní jídelny už reagovaly a zdražily obědy již v září, jiné počítají s navýšením jejich ceny od ledna. Zbylé vyčkávají na to, jak se změny promítnou do cen potravin.

"Nikdo dnes nedovede odhadnout, o kolik to až půjde nahoru," shrnuje nejistotu ohledně výše cen v novém roce Bronislava Hertlová ze Zařízení školního stravování Opava.

V zařízení, které má kolem sedmi tisíc strávníků, se obědy budou od nového roku zdražovat o dvě koruny.

Cenu, která se tu od roku 2008 nezměnila, by přitom podle Hertlové bylo možné udržet na současném stavu, ovšem na úkor kvality. Menší jídelny už ale na výběr nemají.

A zatímco v jídelně ústecké základní školy Vinařská, nebo mělnické školní jídelně budou se zvýšením cen čekat na to, jak se změna DPH promítne do cen potravin, na jiných místech republiky se zdražovalo už v září.

V královédvorské jídelně ve Školní 2433 ceny obědů na podzim stouply o tři koruny. Podle slov její ředitelky Zuzany Nyčové se budou tuto cenu snažit udržet alespoň do konce června.

V jídelně v brněnském Úvozu se žáci od září stravují také o něco dráž. Podle její ředitelky Libuše Kozlové stoupla cena obědů o korunu, bez návaznosti na plánované změny.

Změny v cenách i spotřebním koši

Zrekonstruovaná jídelna libereckého gymnázia
Zrekonstruovaná jídelna libereckého gymnázia | Foto: Liberecký kraj

O tom, jaká bude konečná cena obědů, rozhodne podle Kozlové podoba nové vyhlášky o školním stravování.

Ministerstvo v ní počítá s navýšením finančních limitů na nákup potravin - oběd by tak měl, namísto průměrné ceny 27,50 Kč, přijít na 35 korun.

Vyhláška také stanovuje, že v této ceně musejí školy kromě hlavního chodu nabízet polévku, nápoj, případně dezert.

Kvůli obezitě školáků se ve vyhlášce mění také výživové normy; školy nyní budou moci překročit limity ovoce a zeleniny a nedodržet limity pro množství tuků a cukrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy