Roden vyhrál další bitvu s bulvárem. Za články o intimním životě má jeho rodina dostat dva miliony

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 11. 2017 19:51
Média smí psát o Rodenovi, když vynechají podrobnosti o jeho dětech a tom, s kým žije. Herec by měl navíc dostat dva miliony.
Herec Karel Roden.
Herec Karel Roden. | Foto: Česká televize

Praha - Herec Karel Roden uspěl v dalším sporu proti bulvárním médiím, která popisovala jeho rodinný život včetně toho, jak počal své děti. Nakladatelství RF Hobby jemu a jeho rodině proto musí zaplatit dva miliony korun za neoprávněný zásah do osobnostních práv. Celkem jim již bulvární média mají zaplatit takřka šest milionů korun.

Žalobu podal Roden se svou současnou partnerkou Laurou Čekanovou i jménem jejich dvou dětí. A to kvůli tomu, že média v řadě článků pitvala to, jak byly děti počaty a zda Čekanová není jen náhradní matka. Spekulovala také o tom, s kolika ženami známý herec vlastně žije.

Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Daniely Čejkové tím ale časopisy vydavatelství RF Hobby - zejména Moje šťastná hvězda a Můj čas na kafíčko - zasáhly do jejich osobnostních práv. Každému včetně jejich dětí proto přiřkla po půl milionu korun, dohromady dva miliony. Upoutávky na články navíc vydavatel musí smazat z internetu.

Vydavatelství argumentovalo, že Roden je veřejně známou osobou, u níž má veřejnost právo být informována i o určitých aspektech soukromého života.

Není důležité, jestli je to pravda

Podle Čejkové, která odkázala na judikaturu Nejvyššího soudu, ale nemůže být žádný veřejný zájem na zveřejňování detailů o intimním životě rodiny a může to poškodit zejména děti. "Zveřejňování informací o nich může mít do budoucna závažné důsledky, pokud jde o jejich zdraví a emocionální vývoj," uvedla. "Není rozhodné, zda informace a tvrzení obsažené v předmětných článcích jsou pravdivé, či nikoliv a zda mají, či nemají difamující povahu," podotkla.

Soud rozhodl již letos v květnu, toto úterý ale ještě vydal doplňující rozsudek. Roden a jeho partnerka Laura Čekanová totiž chtěli také to, aby tituly vydavatelství RF Hobby nezveřejňovaly o Rodenově soukromém a rodinném životě vůbec žádné informace ani do budoucna. To ale soud již zamítl s tím, že pokud by bylo informování o takových skutečnostech ve veřejném zájmu, smí tak činit.

"Absolutním zákazem žalovanému zveřejňovat jakékoliv informace o soukromém či rodinném životě žalobce by bylo zasaženo do svobody projevu," poukázala soudkyně Čejková. O tom, že oba partneři například spolu zašli na premiéru či byli spatřeni na nějakém večírku, se tak může psát dál.

Verdikt není pravomocný, po odvolání vydavatele se jím bude ještě zabývat Městský soud v Praze. Samo RF Hobby podle jeho ředitele Jana Zemana nebude zatím případ komentovat.

Vydělat na pokleslém zájmu veřejnosti

Je to další spor, se kterým Roden a jeho rodina uspěli: jak upozornil server iDnes.cz, Obvodní soud pro Prahu 4 jim letos v květnu přiznal za podobné články v časopisech vydavatelství Empresa Media Jaroslava Soukupa, zejména Týdnu a Sedmičce a také na stejnojmenných webech, milionové zadostiučinění. Přikázal také uvedené články stáhnout z internetu.

"Jediným smyslem poskytování takovýchto informací je realizace vysokého nákladu periodika a finanční výdělek na straně jedné a uspokojení pokleslého zájmu veřejnosti, který je některými médii přiživován. Nejedná se o nic, co by požívalo ochrany ve slušné společnosti, ani o nic, co by bylo chráněno právním řádem demokratického státu. Ukojení zvědavosti na intimní sféře jakékoliv osoby není veřejným zájmem," kritizoval v rozsudku praktiky vydavatelství soudce Michael Květ.

Tento verdikt je pravomocný, před třemi týdny jej potvrdil Městský soud v Praze. Ten pouze snížil zadostiučinění na 900 tisíc korun.

Celkem šest žalob

Rodenovi podali podle své advokátky Aleny Andruško celkem šest žalob. Soudy ještě projednávají žalobu na Bauer Media, vydávající například společenské časopisy Chvilka pro tebe či Pestrý svět a sesterskou Bauer Media Praha, vydávající Spy. Na nařízení jednání se čeká ve sporu s vydavatelem Blesku a Aha!, společností Czech News Center.

Rodenovi již uspěli proti vydavatelství Story Publishing, které provozovalo již zaniklý web VIPstory.cz. Story Publishing jim mělo podle verdiktu soudu z loňského prosince, proti kterému se neodvolalo, zaplatit tři miliony korun a uhradit náklady řízení 54 tisíc korun. Protože ale nezaplatilo, podali Roden s Čekanovou na vydavatelství letos v červenci návrh na insolvenci.

Roden není jedinou známou osobností, která se úspěšně soudila s bulvárem. Ale se sumou takřka šesti milionů korun, které jeho rodině soudy dosud přiřkly, je v tažení proti němu zřejmě nejúspěšnější.

Milion pro Vašuta a Töpfera

V březnu letošního roku herec Ondřej Vetchý uspěl se žalobou na týdeník Spy, který tehdy napsal, že Vetchý přišel na vyhlášení cen Českého lva s milenkou. Šlo však o jeho ženu. Manželé vysoudili dohromady 700 tisíc korun.

Milionové sumy pak vysoudili na bulváru Tomáš Töpfer či Marek Vašut. A 1,2 milionu pak soud přiznal Dagmar Havlové za tvrzení vydavatelství Bauer Media, že měla milence v době, kdy její manžel Václav Havel umíral.

Spisovatel Michal Viewegh se zase kvůli článku v Aha!, ve kterém se psalo o jeho údajném milostném poměru s Nelou Pavlouskovou, obrátil až na Ústavní soud, který uznal, že 200 tisíc a omluva vydavatele jsou nedostatečné.

Upřesnění 7. 11. 2017, 14:20: Upřesnili jsme počet žalob, které Rodenova rodina podala, to, že šlo o doplňující a ne upřesňující rozsudek a že je to suma pro celou jeho rodinu a ne jen pro něj, jak z některé formulace mohlo vyplývat. Za chyby se Karlu Rodenovi, jeho rodině i čtenářům omlouváme.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy