Robota v Hranické propasti agresivní voda neponičila, výzkum bude pokračovat po úklidu, říká potápěč

Barbora Němcová Barbora Němcová
11. 7. 2017 20:20
Potápěčům se z Hranické propasti podařilo vytáhnout průzkumného robota, který loni v září dosáhl rekordní hloubky 404 metrů. Při cestě zpět se ale přístroj za tři miliony korun v zhruba 200metrové hloubce zasekl. V hlubinách musel na vyproštění čekat až do tohoto úterka, kdy ho potápěči za pomocí policejního robota vytáhli na hladinu. K překvapení všech je robot po deseti měsících ve vodě v pořádku a výzkumníci se už chystají na další ponor a objevování nejhlubší zatopené jeskyně světa. "Nejdřív se ale propast musí vyčistit od lan a kabelů," upozorňuje v rozhovoru potápěč David Čani.
Hranická propast.
Hranická propast. | Foto: Tomáš Škoda

Proč jste s vytažením robota čekali téměř rok?
Protože byly velmi špatné podmínky ve vodě, kdy byla prakticky nulová viditelnost. Vzhledem k tomu, že ty kabely byly opravdu zamotané, tak je dobře, že jsme se do toho dříve nepouštěli, protože by to asi nedopadlo dobře.

Vytažený robot je stále funkční? Budete s ním provádět další ponory?
Je plně použitelný. Samozřejmě ten kabel, optické vlákno, které k němu vedlo, nejspíše poškozeno je, ale to se zjistí až v dílně. Ale délka kabelu už nám stejně nestačí a budeme nastavovat delší. V budoucnu, když se budeme snažit měřit dále, tak pravděpodobně použijeme stejného robota, jen delší lano.

Takže robotovi dlouhý pobyt v hlubinách neublížil?
Naštěstí ne. Podle prvotního ohledání vypadalo všechno dobře, přímo výrobce robota Polák Bartlomiej Grynda byl nadšený, když viděl, že ani ta agresivní voda, která v propasti je, přístroj nenarušila. Na první pohled to vypadalo, že je s robotem vše v pořádku. Sami z toho jsme překvapeni.

Jak výlov robota probíhal?
Začali jsme s ponory už v neděli, kdy jsme nainstalovali pomocné šňůry a kladky v hloubce okolo 60-70 metrů, které měly následně sloužit k vytažení robota. V pondělí se umístilo všechno tak, jak mělo být, a zahájili jsme proces, kdy jsme vyprošťovacího robota doprovodili do hloubky zhruba 70 metrů. Následně už sestupoval sám až do místa zúžení, kde se nacházel ten původní robot. Tam se nám ho podařilo pomocí karabin zachytit a poté vytahovat až do hloubky, kde mohli zasahovat potápěči, což bylo po domluvě stanoveno na hloubku maximálně 150 metrů.

Nastaly při vytahování robota nějaké komplikace?
Po zahájení výstupu s tím starým robotem to bylo trošičku komplikované, protože jsme přišli o hlavní tažné lano a museli jsme se ho zbavit, protože se do něj sestupová ponorka zamotala. Pak se to s menšími komplikacemi vytahovalo do hloubky 70 metrů, kde zůstali oba roboti zajištěni. V pondělí jsme ale skončili někdy po desáté večer, tak jsme se rozhodli, že to tam necháme přes noc, a hned ráno jsme se tam vydali. Potápěči se lana snažili rozmotat a to se povedlo, aniž bychom je museli přeseknout. Jenom jsme přerušili sestupová a vodicí lana. Poté se oba roboty podařilo úspěšně dostat na hladinu a i potápěči, kterých tam dneska bylo pět, jsou v pořádku.

A jak bude probíhat další objevování zatopené jeskyně?
Primárně chceme propasti trochu "odlehčit", protože tam je teď opravdu velký nepořádek. Je tam spousta lan a vodicích kabelů, které se musí vytáhnout tak, aby potápěči nebyli při dalších ponorech ohroženi. Propast je také kompletně zasíťovaná různými čidly, která měří různé hodnoty pro vědce, a musíme v tom udělat trochu pořádek, vyčistit to a uklidit.

Kdy byste se mohli vydat na další průzkum?
Myslíme si, že ještě letos. Pokud bude na podzim příznivé počasí a dovolí nám i okolí propasti nějakým způsobem fungovat tak, abychom tu chráněnou krajinnou oblast neničili, tak se budeme snažit, aby to bylo ještě tento rok. Akce ale probíhají každé dva až tři týdny. Každou se snažíme nějak směřovat k těm našim dlouhodobým cílům.

Budete se potápět s tím robotem, kterého se vám v úterý podařilo vytáhnout?
Ano, ale Bartlomiej Grynda už má dalšího robota s lepšími kamerami, světly nebo lepším navíjecím systémem pro to optické vlákno… Takže uvidíme.

Jak si myslíte, že může být propast hluboká?
Můj osobní tip je 1400 metrů, ale to je spíš zbožné přání, než že by to stálo na nějakém vědeckém podkladu. Nicméně podloží tam je asi kilometr. Jestli je tam ale nějaká puklina, kterou nebudeme moct prostoupit, nebo to bude velký prostor, těžko říct.

 

Právě se děje

Další zprávy