Výstraha před požáry platí už i pro Pardubicko a Královéhradecko. Vedra neustoupí ani příští týden

ČTK ČTK
29. 7. 2018 14:12
Varování před nebezpečím požárů platí až do odvolání hned pro několik území v České republice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS ÚK

Praha - V Česku přetrvává kvůli suchému počasí nebezpečí požárů. Vysoké riziko je zejména ve středních a severozápadních Čechách. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se ale nově týká i Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Varování před nebezpečím požárů platí do odvolání pro Prahu a celý Ústecký kraj a pro téměř celý Středočeský kraj a pro Pardubicko, Královéhradecko a Českolipsko. Některé kraje již vydaly zákaz rozdělávání ohňů, Mladá Boleslav kvůli riziku požárů zakázala lidem vstup do lesů.

Výstraha se navíc pravděpodobně bude v následujících dnech rozšiřovat ještě na další území. 

"Před studenou frontou, která v noci na čtvrtek začne od západu ovlivňovat počasí u nás, k nám bude proudit velmi teplý vzduch," uvedli meteorologové.

V neděli podle nich vystoupají odpolední teploty nad 31 stupňů Celsia pouze v oblasti Polabí a na jižní Moravě, v pondělí už na většině území kromě severovýchodu České republiky.

V dalších dnech budou teploty na celém území ještě vyšší, od úterý budou místy překračovat i 34 stupňů Celsia. Varování před velmi vysokými teplotami platí v úterý a ve středu pro Prahu, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj a část Plzeňského kraje a ve středu také pro téměř celý Olomoucký kraj.

"Mírné ochlazení by mělo přijít až během čtvrtka od západu, výstraha bude podle potřeby upřesňována, případně prodloužena," uvedl ČHMÚ.

V horku by lidé podle meteorologů měli omezit tělesnou zátěž, nechodit odpoledne na přímé slunce a nenechávat na něm děti a zvířata, zejména ve stojících autech. Doporučili dostatečně pít a proti slunci používat ochranné krémy a brýle a nosit pokrývku hlavy.

Video: Studny vysychají, z kohoutku neteče voda. V této vesnici na Kolínsku letos skoro nepršelo

Studny vysychají, z kohoutku neteče voda. V obci Přišimasy na Kolínsku letos skoro nepršelo | Video: Tomáš Cetkovský, Šárka Mrázová
 

Právě se děje

Další zprávy