Odsouzení Rittigova advokáta komoře nevadí. Jiného vyloučila i bez trestu, zadlužil se a oběsil

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 1. 2017 10:47
Advokát David Michal může své advokátní služby poskytovat dál, přestože mu soud udělil podmíněný trest za vynášení informací BIS v kauze Jany Nečasové a čelí dalším dvěma obžalobám. Podle stavovské komory by trest pozastavení činnosti byl příliš přísný. Jinému advokátovi Václavu Sládkovi ale i bez odsouzení Česká advokátní komora pozastavila činnost a připravila ho o výdělek. Koncem roku se oběsil, podle své manželky právě kvůli tomu.
Rittig a jeho advokáti David Michal a Karolína Babáková, kteří si přezdívají "Mordor"
Rittig a jeho advokáti David Michal a Karolína Babáková, kteří si přezdívají "Mordor" | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Pražský advokát David Michal na rozdíl od většiny svých kolegů chodí k soudu ve dvojí roli: Kromě toho, že je advokátem a hájí své klienty, sám ve třech případech čelí obžalobě v kauzách spojených s Ivo Rittigem. A v jedné z nich – vynášení důvěrných informací ze zpráv BIS – jej minulý týden soud nepravomocně potrestal devítiměsíční podmínkou.

Ani odsouzení a další dva běžící případy ale pro Českou advokátní komoru nejsou důvodem pro to, aby Michalovi pozastavila výkon advokacie. Podle ní by takové opatření bylo příliš tvrdé, a stavovská komora je tak používá jen ve výjimečných případech. "Berete jim možnost obživy, ničíte pověst, léta budovanou firmu," vysvětluje opatrnost její mluvčí Iva Chaloupková.

Jinému advokátu Václavu Sládkovi – který čelí stíhání, že peníze, které mu klient svěřil, vydal neoprávněné osobě – ale komora okamžitě činnost pozastavila. On to neunesl a koncem loňského roku se oběsil. "Semlelo ho to, dva roky nesměl dělat advokacii, strašně se zadlužil. Všichni nejdůležitější klienti nám utekli," řekla Aktuálně.cz jeho manželka a také advokátka Ivana Sládková.

Když to ohrozí důvěru v advokacii

Sládkův případ je přitom vysoce sporný a byl zřejmě sám podveden. Renomovaný advokát, kteří řešil složité ekonomické kauzy a často je i sám komentoval, totiž vydal 43 milionů korun z advokátní úschovy člověku, který se prokazoval falešnými doklady a v plné moci pozměnil čísla účtu, kam měla firma ČEZ vrátit zálohu na nakonec neuskutečněnou výstavbu solární elektrárny.

Mluvčí advokátní komory konstatuje, že každý případ je jiný. A jak v případě Michala, tak Sládka o něm rozhodlo vedení komory.

"Představenstvo pozastavuje preventivně výkon advokacie v těch případech, kdy je opravdu dostatečně silně přesvědčeno, že další výkon advokacie dotyčným ohrožuje důvěru veřejnosti v řádný výkon i advokacie jako celku," vysvětluje Chaloupková s tím, že jde vždy o individuální rozhodnutí představenstva.

Tresty pro advokáty

V roce 2016 rozhodovala advokátní komora o 48 stíhaných advokátech. Dvanáct z nich potrestala pozastavením činnosti, pět vyškrtnutím. O rok dříve z 55 případů pozastavila činnost 15 advokátů, vyškrtla jich také pět.

Advokáti mimo službu

  • Michaela Salačová  a Jan Slunečko - prvoinstančně odsouzeni za to, že s pomocí vědmy okradli umírajícího seniora o desítky milionů.
  • Ivo Hala - podle policie jedna z hlav insolvenčních podvodů kolem Viachemu.

Mohou hájit dál

  • David Michal a Karolína Babáková - spolu s Ivo Rittigem stíhaní za vyvádění peněz z dopravního podniku a tunelování firmy Oleochemical
  • Martin Grubner - podle policie hlava obřích daňových podvodů, případ míří před soud.
  • Jiří Teryngel - loni v listopadu mu soud potvrdil tříletou podmínku za pomoc při krácení daní.
  • Robert Vladyka - spolu s Ivo Halou a Petrem Sisákem stíhán v kauze Viachem.

"Někdy dospěje k tomu, že je nutno pozastavit hned teď, bez vyčkání na rozhodnutí soudu, a někdy dospěje k závěru, že pro pozastavení činnosti nemá dostatek argumentů," dodává.

Zpronevěra? Smrtelný zločin

Chaloupková poukazuje na to, že zpronevěření peněz klienta je největším – "smrtelným" – hříchem advokáta. "Sáhne-li advokát na peníze a probíhá-li tam trestní řízení pro zpronevěru velkého rozsahu a je zjevná, nebo ty argumenty naznačují, že k něčemu došlo, tak se pozastavuje velmi rychle," vysvětluje.

Představenstvo mělo podle ní patrně k dispozici takové argumenty, které ho vedly k tomu, že je nutné Sládkovi jeho činnost pozastavit. "V době, kdy se jednalo o případu doktora Michala, představenstvo dospělo k jinému názoru," krčí rameny Chaloupková.

Každý rok řeší komora desítky stíhaných advokátů, o pozastavení činnosti či přímo vyškrtnutí pak rozhodne zhruba ve třetině případů.

Rok za Žida

Komora nemusí pozastavit činnost advokátovi jen v případě, kdy je stíhaný. Stejný trest si může odnést i v kárném řízení za to, že se provinil vůči etice svého stavu.

Na rok tak pozastavila komora například činnost advokátu Petru Kočímu za to, že při obhajobě členky ultrapravicové strany upozornil, že znalec, který hodnotil její výroky, je židovského původu – a může být podjatý. Po odvolání komora změnila trest na stotisícovou pokutu, i tu ale počátkem prosince zrušil soud.

„Čekáme na odůvodnění a řešíme, co s tím budeme dělat dál,“ uvedla Chaloupková.

Pokuta 200 tisíc

Vyškrtnutím hrozila komora před třemi lety i advokátu Václavu Láskovi, který kritizoval trojici advokátů kolem Rittiga v čele s již zmíněným Davidem Michalem.

Láska, který dělal analýzu nevýhodných obchodů pražského dopravního podniku, totiž uvedl, že v dopravním podniku fungovala "organizovaná zločinecká struktura". "Na všech těchto jednotlivých krocích se podíleli i sami advokáti," řekl tehdy na adresu advokátní kanceláře Šachta a Partners, v níž Rittigovi advokáti pracovali.

Komora za tato slova dala Láskovi nakonec pokutu 200 tisíc korun s odůvodněním, že znevážil advokátní stav. Poté, co se odvolal, pokutu zrušila. Mezitím policie jak Michala, tak jeho kolegy Karolínu Babákovou a Marka Stubleyho obvinila z vyvádění peněz z dopravního podniku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy