Rittigovi advokáti bojují se Slováky. Mohou přijít o miliony

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 28. 2. 2015 21:18
David Michal a Karolína Babáková sedí v dozorčí radě firmy, která provozuje solární elektrárnu na středním Slovensku. Úřady jí zřejmě seberou roční dotaci 1,5 milionu eur, nesplnila prý povinnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Česká společnost Solfortis, v jejíž dozorčí radě sedí dva dvorní právníci podnikatele Ivo Rittiga obviněného z praní špinavých peněz a úniku utajovaných informací, se připravuje na soudní spor se slovenským státem. Upozornil na to slovenský Denník N.

Zástupcům firmy, v níž figurují advokáti David Michal a Karolína Babáková (rovněž stíhaní českou protikorupční policií), se nelíbí postup slovenských úřadů a distribučních společností, které kvůli novému zákonu zarazily Solfortisu štědré dotace na provoz velké solární elektrárny Nový Sad na středním Slovensku.

Stát totiž na začátku loňského roku jedním paragrafem pozměnil dřívější pravidla podpory zelené energie a regulační úřad a distributoři nyní vyškrtli Solfortis ze seznamu příjemců dotací.

Česká společnost údajně zmeškala lhůtu pro nahlášení objemů vyrobené zelené energie a má přijít v přepočtu o desítky milionů korun. Podle posledního známého přesného údaje totiž inkasovala za rok 2013 na státních dotacích zhruba 1,5 milionu eur, tedy přibližně 42 milionů korun.

Podle předsedy představenstva firmy Solfortis Jiřího Pergla ale zákon porušili distributoři elektřiny a poškodily nejen Solfortis, ale i mnoho dalších firem.

"Stejně jako stovky dalších postižených na Slovensku považuje společnost Solfortis kroky ze strany regionálních distribučních společností vedoucí k odebrání podpory obnovitelných zdrojů za překročení jejich zákonných pravomocí," uvedl Pergl pro Aktuálně.cz.

Žalobu zatím firma nepodala, vše konzultuje se slovenskými právníky. Odebrání podpory navíc není definitivní. Některé regionální distribuční společnosti už totiž změnily stanovisko a několik výrobců elektřiny dodatečně zařadily na seznam firem s nárokem na podporu pro letošní rok. "Je zde ještě šance, že by mohl být postoj distribuční společnosti přehodnocen," dodal Jiří Pergl. 

Zdůraznil ale, že pokud by opravdu o podporu jeho firma přišla, na soud dojde. "Vlastník elektrárny, společnost FVE Nový Sad, by byl nucen bránit se protiprávnímu jednání soudní cestou," řekl Pergl.

Že tento spor by nemusel být ojedinělý a o náhradu škody se mohou začít soudit i další stovky firem, které o dotaci přišly, potvrdil podle Denníku N už před časem Andrej Leontiev, partner advokátní kanceláře TaylorWessing. "Nepochybně hrozí množství sporů o náhradu škody," upozornil Leontiev.

Pře se točí okolo platnosti nového zákona, v němž od roku 2014 přibyl paragraf o tom, že kdo zapomene povinně nahlásit objemy vyrobené zelené energie, přijde o dotace.

Slovenské ministerstvo hospodářství totiž v minulosti současně tvrdilo, že se nové nařízení týká pouze nových elektráren, které se zprovozní od 1. ledna 2014. Těch je ale podle Denníku N minimum a o dotace přišly mnohé solární elektrárny postavené před tímto datem. Například ta novosadská funguje od roku 2010.

"Sankci zavedla novela až s účinností od 1. ledna 2014. Myslíme si, že na zařízení výrobců elektřiny uvedené do provozu před 1. lednem 2014 se mají nadále vztahovat podmínky podpory platné do 31. prosince 2013," podotkl Andrej Leontiev.

Peníze letos neuvidí

Až dosud patřila novosadská elektrárna k těm nejvýnosnějším na Slovensku. Řadila se totiž do skupiny zvýhodněných elektráren, kterým ještě první vláda nynějšího premiéra Roberta Fica garantovala za vyrobenou elektřinu několikanásobně vyšší ceny, než bylo na trhu běžné. Letos však Solfortis nemá dostat ani jedno dotační euro.

Regulátor spolu s českou firmou vyřadil ze seznamu příjemců dotací téměř polovinu z 2 600 výrobců dotované elektřiny. V dopise regulační úřad firmám oznámil, že se změnil zákon, a pokud se podnikatelé nepřizpůsobí, musí se minimálně na rok veřejných peněz vzdát.

Magnátům dotace zůstaly

Zatímco stovky především menších solárníků tak o finanční podporu přišly, bohatým magnátům peníze dál potečou. Denník N zmiňuje například Ivana Kmotríka, který bude od obyvatel Slovenska inkasovat ročně téměř desetimilionovou pomoc. Nebo sedm milionů pro společnost Slovintegra Slavomíra Hatiny a třímilionový roční příspěvek pro Prvú rozvojovú spoločnosť Jozefa Brhela.

Firmě Solfortis navíc vadí, že kdosi zveřejnil seznam "nepozorných" – tedy firem, které také nezareagovaly na změnu zákona včas a neohlásily objemy vyrobené energie. Podle šéfa Jiřího Pergla může takové veřejné zesměšnění poškodit pověst firmy.

Pergl se zároveň ve vyjádření pro Denník N vyhnul odpovědi na otázku, kdo panely Solfortisu vlastní, a kdo tedy dosud byl příjemcem veřejných peněz. "K dalším vlastnickým vztahům se nevyjadřujeme," řekl Pergl.

Podle obchodního rejstříku byla firma Solfortis založena koncem roku 2007 a při hledání jejího majitele je nutné pročíst řetězec dalších společností. Z veřejně dostupných údajů vyplývá, že Rittigovi právníci mají na chod firmy větší vliv, než se může zdát z pozice členů dozorčí rady.

David Michal a Karolína Babáková jsou totiž jednateli firmy Wilsea, která je stoprocentním vlastníkem společnosti Solfortis. A Wilseu ovládá anonymní kyperská společnost Cheerlade Holdings.

Komplikované vlastnické vztahy provázejí i jiný solární případ spojovaný s Ivo Rittigem a jeho advokáty: kauza severočeských solárních parků a společnosti Amun Re, která v roce 2010 prodala polostátnímu elektrárenskému gigantu ČEZ obří sluneční elektrárny u Ralska a Mimoně nápadně draho. Až za pět miliard korun, přičemž běžná výkupní cena byla o miliardu nižší.

Amun Re má zčásti nejasnou strukturu vlastníků, angažovali se v ní ale opět zmiňovaní právníci Karolína Babáková a David Michal.

Obvinění advokáti

Kauzu Amun Re sice šetří policie, nikoho ale neobvinila. Oba zmíněné advokáty z kanceláře MSB Legal detektivové stíhají v jiném případu - chemičky Oleo. Michal a Babáková se měli podle policie spolu se svým klientem Ivo Rittigem podílet na vyvádění firemních peněz do zahraničí a jejich praní.

David Michal je navíc s Rittigem stíhaný i v kauze údajného úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby a Michal spolu s dalším advokátem z kanceláře MSB Legal Markem Stubleym pak byl obviněn ještě v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Všichni považují policejní stíhání za šikanu a tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustili.

 

Právě se děje

Další zprávy