Rittig udává trendy: Tryskáč za 100 milionů chtějí i ostatní

Obrazem: Tak vypadá tryskáč, kterým Rittig létal k soudu
Nextant 400XTi. Vznikl přestavěním 15 let starého modelu.
Rittig si ho pořídil jako šestnáctý člověk na světě, v Evropě byl první, kdo ho registroval.
V rychlosti překonává i dražší tryskáče.
Jeho náklady na jednu míli činí 1,91 dolaru.
Foto: Nextant Aerospace
Domácí Domácí
23. 5. 2015 10:55
K soudu do Prahy létal letounem Nextant 400XT, a to jako první v Evropě, nyní ho začali následovat další milionáři a inspiroval se i sám výrobce.

Praha - Lobbista Ivo Rittig udává módní trendy. Tedy alespoň co se týče malých soukromých letadel.

Jak uvedl server Firstclass.cz, letadlo Nextant 400XT přestavěné ze starého modelu využíval například na cesty k soudním stáním z Prahy do Monaka.

Tryskáč si koupil jako šestnáctý člověk na světě, v Evropě byl první, kdo si jej registroval. Nyní ho začali následovat další milionáři a také sám výrobce.

"Dvacet pět let po nástupu kapitalismu počet soukromých letadel bázovaných v Česku a na Slovensku přesáhl padesát exemplářů (konkrétně 51). Loni přibyl jeden Phenom 300," popisuje server.

Letadlo ze second handu

Podle něho je tak vidět, že bohatým Čechům se daří a že jim dochází přednosti vlastního letadla. "Ovšem nevyhazují moc. Více než polovina letadel, 28 kusů, spadá do třídy lehkých tryskáčů, využívaných jen na krátké přelety po Evropě (za obchodem, na dovolenou s rodinou)," dodávají autoři článku.

Mezi takové skromné podnikatele patří právě Rittig. Jeho nextant je vlastně mutant. Původně se jedná o 15 let starý model Hawkeru Beechjet 400A, který přestavěli právě na Nextant 400XT.

"Rittig koupil nextant jako šestnáctý muž na světě. V Česku byl vysmíván, že se při objemu svého majetku chová jako proletář a nakupuje letadla v secondhandu," dodává server.

Inspiroval se i výrobce

Posměváčkům ale prý "sklaplo", Nextant 400XT je totiž podle testů rychlejší, levnější a ekonomičtější.

Lobbistu tak rychle následovali další lidé a repasované hawkery šly do módy. Na to reagoval i výrobce, který se rozhodl přestavět a modernizovat další letoun.

Výhodou má být například menší hluk a vibrace, ale také moderní vybavení i systém ovládaný počítačem.

První kusy by měli milionáři mít možnost koupit již letos za 2,6 milionu dolarů, tedy asi za 67 milionů korun. Sám Rittig za svůj stroj ale zaplatil podstatně více, díky luxusnímu interiéru ho letoun stál asi 100 milionů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy