Rittig udává trendy: Tryskáč za 100 milionů chtějí i ostatní

Obrazem: Tak vypadá tryskáč, kterým Rittig létal k soudu
Nextant 400XTi. Vznikl přestavěním 15 let starého modelu.
Rittig si ho pořídil jako šestnáctý člověk na světě, v Evropě byl první, kdo ho registroval.
V rychlosti překonává i dražší tryskáče.
Jeho náklady na jednu míli činí 1,91 dolaru.
Foto: Nextant Aerospace
Domácí Domácí
23. 5. 2015 10:55
K soudu do Prahy létal letounem Nextant 400XT, a to jako první v Evropě, nyní ho začali následovat další milionáři a inspiroval se i sám výrobce.

Praha - Lobbista Ivo Rittig udává módní trendy. Tedy alespoň co se týče malých soukromých letadel.

Jak uvedl server Firstclass.cz, letadlo Nextant 400XT přestavěné ze starého modelu využíval například na cesty k soudním stáním z Prahy do Monaka.

Tryskáč si koupil jako šestnáctý člověk na světě, v Evropě byl první, kdo si jej registroval. Nyní ho začali následovat další milionáři a také sám výrobce.

"Dvacet pět let po nástupu kapitalismu počet soukromých letadel bázovaných v Česku a na Slovensku přesáhl padesát exemplářů (konkrétně 51). Loni přibyl jeden Phenom 300," popisuje server.

Letadlo ze second handu

Podle něho je tak vidět, že bohatým Čechům se daří a že jim dochází přednosti vlastního letadla. "Ovšem nevyhazují moc. Více než polovina letadel, 28 kusů, spadá do třídy lehkých tryskáčů, využívaných jen na krátké přelety po Evropě (za obchodem, na dovolenou s rodinou)," dodávají autoři článku.

Mezi takové skromné podnikatele patří právě Rittig. Jeho nextant je vlastně mutant. Původně se jedná o 15 let starý model Hawkeru Beechjet 400A, který přestavěli právě na Nextant 400XT.

"Rittig koupil nextant jako šestnáctý muž na světě. V Česku byl vysmíván, že se při objemu svého majetku chová jako proletář a nakupuje letadla v secondhandu," dodává server.

Inspiroval se i výrobce

Posměváčkům ale prý "sklaplo", Nextant 400XT je totiž podle testů rychlejší, levnější a ekonomičtější.

Lobbistu tak rychle následovali další lidé a repasované hawkery šly do módy. Na to reagoval i výrobce, který se rozhodl přestavět a modernizovat další letoun.

Výhodou má být například menší hluk a vibrace, ale také moderní vybavení i systém ovládaný počítačem.

První kusy by měli milionáři mít možnost koupit již letos za 2,6 milionu dolarů, tedy asi za 67 milionů korun. Sám Rittig za svůj stroj ale zaplatil podstatně více, díky luxusnímu interiéru ho letoun stál asi 100 milionů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy