Rittig měl na mě nulový vliv, řekl exministr Bendl u soudu. Odmítl, že by mu řekl o tajné zprávě BIS

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 31. 5. 2016 11:06
Poslanec ODS Petr Bendl u soudu prohlásil, že v době, kdy řídil ministerstvo zemědělství, na něj měl podnikatel Ivo Rittig nulový vliv. Tvrdil, že mu ani nepředal informace o existenci tajné zprávy Bezpečnostní informační služby. "Dělá se z toho více, než to ve skutečnosti je," komentoval Bendl práci žalobců.
Bývalý ministr, současný poslanec ODS, Petr Bendl.
Bývalý ministr, současný poslanec ODS, Petr Bendl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl před soudem odmítl, že někomu předal informace o existenci tajné zprávy Bezpečnostní informační služby. Podle žalobce se podnikatel Ivo Rittig v roce 2012 dozvěděl, že o něm BIS napsala zprávu a předala ji premiérovi Petr Nečasovi. Tuto informaci mu podle spisu řekla bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová a právě i současný poslanec ODS Bendl, s nímž jsou dlouholetí přátelé.

Exministr to u soudu odmítl. "V žádném případě," odpověděl na dotaz. Bendlův výslech byl neveřejný, vypovídal za zavřenými dveřmi. "Dělá se z toho více, než to ve skutečnosti je," prohlásil poté, co soudní síň opustil.  

Podle vyšetřovatelů vyplynula informace, že Bendl řekl Rittigovi o existenci zprávy BIS, z odposlechů. "Mně je nepustili," odmítl Bendl další debatu. Bývalý ministr také řekl, že na něj podnikatel měl nulový vliv v době, kdy řídil ministerstvo zemědělství. "Za posledních pět let jsme se viděli třikrát," uvedl.

Rittig pořízení odposlechů napadl

Soud první část odposlechů z hotelu Ventana pustil v pondělí. Rittig a další obžalovaní advokáti Tomáš Jindra a David Michal pořízení nahrávky napadli. Soudce Petr Novák to odmítl. "Nařízený odposlech považuji za zákonný," řekl Novák. Nakonec ale vyhověl advokátům a neumožnil promítání přepisu nahrávek hovorů během soudního líčení. U soudu tak zazněl jen zvukový záznam.

Tvrzení státních zástupců odmítla v pondělí u soudu také Jana Nečasová, která řekla, že se nikdy s utajovanými informacemi na Úřadu vlády nesetkala. V té době - na jaře 2012 - měla s Petrem Nečasem už řadu let vážný vztah a rozhodně ho nechtěla ohrozit tím, že by tajnou zprávu někomu předala. "Nikdy jsem žádné informace nevynášela," uvedla. Michal řekl, že na schůzce s Nečasovou řešili jen politické a společenské věci.

Nečasová doplnila, že při jednání advokátovi řekla, že tehdejší premiér byl velice nespokojen se situací v resortu ministerstva zemědělství. Jeden z obžalovaných - Tomáš Jindra - byl v té době poradcem ministra Bendla. A žalobci tvrdí, že Rittig si chtěl právě v tomto resortu svůj vliv udržet.

 

Právě se děje

Další zprávy