Rittig měl na mě nulový vliv, řekl exministr Bendl u soudu. Odmítl, že by mu řekl o tajné zprávě BIS

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 31. 5. 2016 11:06
Poslanec ODS Petr Bendl u soudu prohlásil, že v době, kdy řídil ministerstvo zemědělství, na něj měl podnikatel Ivo Rittig nulový vliv. Tvrdil, že mu ani nepředal informace o existenci tajné zprávy Bezpečnostní informační služby. "Dělá se z toho více, než to ve skutečnosti je," komentoval Bendl práci žalobců.
Bývalý ministr, současný poslanec ODS, Petr Bendl.
Bývalý ministr, současný poslanec ODS, Petr Bendl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl před soudem odmítl, že někomu předal informace o existenci tajné zprávy Bezpečnostní informační služby. Podle žalobce se podnikatel Ivo Rittig v roce 2012 dozvěděl, že o něm BIS napsala zprávu a předala ji premiérovi Petr Nečasovi. Tuto informaci mu podle spisu řekla bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová a právě i současný poslanec ODS Bendl, s nímž jsou dlouholetí přátelé.

Exministr to u soudu odmítl. "V žádném případě," odpověděl na dotaz. Bendlův výslech byl neveřejný, vypovídal za zavřenými dveřmi. "Dělá se z toho více, než to ve skutečnosti je," prohlásil poté, co soudní síň opustil.  

Podle vyšetřovatelů vyplynula informace, že Bendl řekl Rittigovi o existenci zprávy BIS, z odposlechů. "Mně je nepustili," odmítl Bendl další debatu. Bývalý ministr také řekl, že na něj podnikatel měl nulový vliv v době, kdy řídil ministerstvo zemědělství. "Za posledních pět let jsme se viděli třikrát," uvedl.

Rittig pořízení odposlechů napadl

Soud první část odposlechů z hotelu Ventana pustil v pondělí. Rittig a další obžalovaní advokáti Tomáš Jindra a David Michal pořízení nahrávky napadli. Soudce Petr Novák to odmítl. "Nařízený odposlech považuji za zákonný," řekl Novák. Nakonec ale vyhověl advokátům a neumožnil promítání přepisu nahrávek hovorů během soudního líčení. U soudu tak zazněl jen zvukový záznam.

Tvrzení státních zástupců odmítla v pondělí u soudu také Jana Nečasová, která řekla, že se nikdy s utajovanými informacemi na Úřadu vlády nesetkala. V té době - na jaře 2012 - měla s Petrem Nečasem už řadu let vážný vztah a rozhodně ho nechtěla ohrozit tím, že by tajnou zprávu někomu předala. "Nikdy jsem žádné informace nevynášela," uvedla. Michal řekl, že na schůzce s Nečasovou řešili jen politické a společenské věci.

Nečasová doplnila, že při jednání advokátovi řekla, že tehdejší premiér byl velice nespokojen se situací v resortu ministerstva zemědělství. Jeden z obžalovaných - Tomáš Jindra - byl v té době poradcem ministra Bendla. A žalobci tvrdí, že Rittig si chtěl právě v tomto resortu svůj vliv udržet.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy