Riskantní šetření: Některé nemocnice lidem dávají prošlé léky, zjistila kontrola

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 10. 2015 11:05
V Česku se najdou nemocnice, které lidem ve snaze ušetřit dávají prošlé léky. Při svých kontrolách to zjistili inspektoři Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Třeba v loňském roce při tom nachytali patnáct zdravotnických zařízení. Další nemocnice dokonce používaly pilulky, které jim předtím jako nevyužité vrátili pacienti nebo jejich rodinní příslušníci. Podle odborníků tak ale nemocnice hazardují se zdravím svých pacientů.
Kontroloři lékového ústavu loni zjistili, že 15 zdravotnických zařízení skladuje prošlé léky spolu s ostatními. Podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové se mohly prošlé léky dostat k pacientům.
Kontroloři lékového ústavu loni zjistili, že 15 zdravotnických zařízení skladuje prošlé léky spolu s ostatními. Podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové se mohly prošlé léky dostat k pacientům. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Některé nemocnice riskují zdraví svých pacientů: dávají jim prošlé léky. Třeba v loňském roce při tom kontroloři lékového ústavu nachytali patnáct zdravotnických zařízení. Nemocnice chtěly ušetřit, domnívají se odborníci.

Stačí spolykat staré balení tetracyklinových antibiotik a pacientovi mohou selhat játra. "Tyto léky mají totiž složitou chemickou strukturu a v čase se mění. I když je uchováváte za naprosto standardních podmínek v suchu a chladu, začnou pozvolna produkovat toxické látky," vysvětluje farmakoekonom Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Přesto se různé prošlé léky v nemocnicích podávají. "Není to nic neobvyklého. Setkávám se s tím dokonce často," říká Suchopár.

Příčiny jsou prosté: šetření, nebo nedbalost. "Děje se to ze stejných důvodů, z jakých se v obchodních řetězcích nabízí lidem zelené maso potažené plísní. Lidé se buď kontrolám dostatečně nevěnují, nebo se šetří," tvrdí lékový expert Suchopár. Nemocnice neodradí ani to, že jim za porušení zákona hrozí velké postihy – až dvoumilionová pokuta.

Všechno v jedné skříni

Jeho slova potvrzuje statistika Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten během loňského roku zkontroloval celkem 290 nemocnic a samostatných ambulancí. Výsledek: patnáct zařízení u sebe skutečně mělo pilulky s prošlou dobou použitelnosti.

Staré medikamenty se tu běžně skladovaly v jedné skříni spolu s ostatními. "Mohly být použity při poskytování zdravotní péče," podotkla mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková.

Další nemocnice dokonce používaly pilulky, které jim předtím jako nevyužívané vrátili pacienti nebo jejich rodinní příslušníci. Použité léky mělo na jednom místě spolu s novými šestnáct zařízení. "Ve třech případech se prokázalo, že se tato léčiva skutečně opětovně používala," doplnila Šustková.

Podle Suchopára by měly být kontroly ještě častější a tvrdší. "Je třeba věnovat se tomu intenzivně. Rizika jsou příliš velká," varuje expert.

S tím souhlasí i známý praktický lékař Jan Jelínek. "Jsou samozřejmě výjimky - občas se do oběhu vrací léky s prošlou lhůtou použitelnosti, protože to schválil sám lékový ústav," dodává. To se stalo například v případě známého léku proti chřipce Tamiflu. Tento lék se ale k pacientům dostal zpět po důkladných zkouškách kvality.

Sliznici podráždí i týden otevřené kapky

V ostatních případech je to ale podle Jelínka neodpustitelné. "Jde o hrubou chybu, která se stát prostě nesmí," tvrdí. A to ani u léků, u kterých žádné fatální následky hned po použití nehrozí.

"Třeba takové Bendovy kapky na hnisavou rýmu vás sice nezabijí, ale pořádně vám podráždí nosní sliznici," vysvětluje Jelínek.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Doba spotřeby roztoku je přitom krátká, kontrolovat by se proto měla bedlivě. "Po týdnu až čtrnácti dnech by se už kapky neměly používat," říká Jelínek.

Šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba přesto uklidňuje, že většina běžně používaných přípravků by neměla vyvolat fatální následky.

"Kontrola na odděleních by samozřejmě měla být soustavná a důkladná, prošlé datum spotřeby by měli zdravotníci zachytit. Nicméně pokud už se chyba stane, drtivá většina lékových forem je dimenzována na mnohem delší období použitelnosti, než uvádí jejich balení. Pacientům by se proto po požití nemělo stát nic závažného," hodnotí Chudoba.

 

Právě se děje

Další zprávy