reklama
 
 

Říkali mu kardinál tank, Čechům ale ukázal lidskou tvář

28. 9. 2009 23:47
Jak mluví Češi o setkání s papežem Benediktem XVI.

Praha - "Rotvajler boží" nebo "Kardinál tank". Takové přezdívky se vyrojily na stránkách novin, když byl Joseph Ratzinger v roce 2005 jmenován papežem.

Zdá se ale, že dojem, který papež zanechal během třídenní návštěvy České republiky, je úplně jiný.

Benedikt XVI. působil na věřící laskavě a byl jim často blíž než čekali. Mnohé také překvapila námaha, se kterou už papež hovoří a pohybuje se.

"Měl jsem možnost vidět papeže na setkání s mládeží v Kolíně nad Rýnem, kde pro něj jeho funkce byla úplně nová. Mám pocit, že si nyní papežství - svou roli - osahal a vystupuje velmi přátelsky," říká věřící Jiří Šimon, který pro deník Aktuálně.cz komentoval Benediktovu návštěvu Česka.

"Jan Pavel to není, ale je sympatický"

"Já jsem nadšená. Zdraví mi dovolilo přijít a vidět vše, Svatý Otec jel těsně kolem mě. Velmi se mi líbilo kázání, jak mluvil o tom, jak by svět měl vypadat, ale nevypadá - o rozvrácených rodinách, násilí. O tom je potřeba mluvit. Myslím, že ač to není Jan Pavel II., je sympatický. Slyšela jsem o jeho minulosti, že byl snad v Hitlerjugend, ale taková byla doba, nezazlívala bych mu to," komentovala svůj zážitek Marta Kousalová, důchodkyně z brněnských Jehnic, která se účastnila mše v Brně spolu s dalšími sto dvaceti tisíci poutníky.

Papež překvapil i svojí ochranku, když se šel mimo plán zdravit s lidmi, kteří na něj v sobotu čekali u kostela panny Marie Vítězné, kde se poklonil Pražskému Jezulátku. "Vůbec to nečekali, moje švagrová byla na místě a má z toho obrovskou radost," dodává Šimon.

Obsluhovala jsem... papeže

Silné dojmy zanechal papež i ve Španělském sále Pražského hradu, kde se s ním setkaly osobnosti českého veřejného života, ale nejen ty.

"Zdá se mi normální," směje se studentka Hotelové školy v Teplicích Michaela Jelínková, která spolu s dalšími osmdesáti spolužáky pomáhala zajišťovat občerstvení a servis na Pražském hradě. Její místo bylo přímo ve Španělském sále u stolku s vodou. Svatého otce a desítky známých osobností viděla zblízka. "Někoho tak slavného už asi v životě obsluhovat nebudu."

Silné zážitky si odnášeli i čeští politici. Pro sociálnědemokratického exministra vnitra Františka Bublana byl Joseph Ratzinger v mládí "postrach studií".

"Studoval jsem teologii. Ratzinger je autorem učebnic dogmatiky, což je v teologii něco podobného jako v medicíně anatomie. Studuje se čtyři roky," říká Bublan.

Kateřina Jacques ze Strany zelených má k některým postojům papeže zásadní výhrady, ale setkání ve Španělském sále na ní zapůsobilo. "Celé to aranžmá i s vystoupením české filharmonie bylo překrásné. Po všech těch ostudách, které jsme poslední dobou prožili, bylo toto velmi povedené," uvedla.

autor: Veronika Suchá a reportéři Aktuálně.cz | 28. 9. 2009 23:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama