Říká mi babičko. Pěstounka připravuje šestiletou Aničku na to, až se matka vrátí z vězení

Markéta Šrajbrová Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová, Lucie Stuchlíková
22. 10. 2015 15:14
Hana Jurajdová se už tři roky stará o dnes šestiletou Aničku. Jednou za měsíc ji vozí na návštěvu do věznice za její biologickou matkou. Sama si nechává říkat babičko. Společně se teď všechny tři připravují na to, že se Anička od pěstounky k matce jednou vrátí. O to, aby se děti mohly do svých původních rodin vracet, usiluje i ministryně práce Michaela Marksová. Samozřejmě pod podmínkou, že rodina s pomocí státu vyřeší problémy, do kterých se dostala, a prokáže, že péči o dítě zvládne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - "Do mého života vždycky patřily děti, všechno jsem podnikala s nimi. Když se dcera osamostatnila a syn dospíval, tak mi najednou chyběl parťák," popisuje Hana Jurajdová, proč se před třemi lety rozhodla vzít si do pěstounské péče malou Aničku.

Nikdy ale neměla v úmyslu jí nahradit matku, která je momentálně ve vězení. Jurajdová si nechává říkat babičko a dnes šestiletou Aničku jednou za měsíc vozí za matkou na návštěvy. Všechny tři se teď společně připravují na to, že se dítě jednou k matce vrátí. To by se mohlo stát už brzy, mladá žena nedávno požádala soud o podmínečné propuštění.

Než ale Jurajdová matku přesvědčila, že jí nechce Aničku vzít, chvíli to trvalo. "Jeden z prvních dopisů, který mi napsala, byl takový ostřejší, rázný. Psala, že si nepřeje, aby mi dítě říkalo maminko, a že jednoznačně po ukončení trestu chce dítě do své péče. Z mé strany následovalo uklidnění, že to vnímáme stejně a že mi Anička říká babičko,“ vzpomíná pěstounka, která jinak pracuje jako ekonomka.

Také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) usiluje o to, aby se co nejvíce dětí mohlo do svých původních rodin vracet. Samozřejmě pod podmínkou, že rodina s pomocí státu vyřeší problémy, do kterých se dostala, a prokáže, že péči o dítě zvládne.

Podle ministryně dnes úřady často fungují jako magnet na děti. „Když už děti jednou sebereme, systém je vcucne a pak už je jen obtížně pouští. Musíme se snažit, aby to tak nebylo,“ říká.

Plánuje prosadit zákon o ochraně rodiny, který by pod její ministerstvo přesunul kojenecké ústavy, které má teď pod sebou ministr zdravotnictví, a dětské domovy, jež má na starosti resort školství.

Norma by byla prvním krokem k tomu, aby se zařízení mohla rušit a nahrazovat službami pro pěstouny a biologické rodiny. „Ústavy jsou dnes už stejně poloprázdné a zbytečně v nich leží peníze, které bychom potřebovali použít jinde,“ podotýká Marksová.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

I péče o vlastní děti je jen na omezenou dobu

Budoucím pěstounům už nyní pomáhá třeba právě Jurajdová. Coby lektorka je školí, jak zvládat péči o svěřené dítě. Od roku 2013 v Česku kromě dlouhodobých pěstounů fungují i ti přechodní, kteří pobírají mzdu za to, že jsou připraveni kdykoli dítě přijmout a několik měsíců se o něj starat.

V přístupu k dítěti podle Jurajdové ale mezi těmito dvěma typy pěstounů až takový rozdíl není, protože péče o dítě vždycky trvá jen určitou dobu. Dokonce i v případě biologických rodičů. "Děti se osamostatňují, jdou vlastní cestou. Tak je to i v pěstounské péči. Pokud je plán takový, že se dítě bude vracet do biologické rodiny, tak je to na dobu, kdy bude pěstounská péče potřeba," říká. Kromě lektorky je také ambasadorkou kampaně Právo na dětství, která informuje o systému ochrany dětí.

Podle Jurajdové je důležité, aby pěstouni podporovali vazby dětí nejen na původní rodinu, ale i na jejich kořeny. Anička se narodila vietnamským rodičům, takže pěstounka na první setkání přijela vybavená panenkou s asijskými rysy a nyní plánuje vzít děvče do Vietnamu. "Mamince to bylo líto, když jsem řekla, že bychom tam třeba za rok jely. Tak možná počkáme, až ji pustí," zamýšlí se.

Otázkou je, jestli budou zatím muset odložit i společné Vánoce. "Při minulé návštěvě jsem si tak povzdechla: holky, já bych byla tak ráda, aby na Vánoce už byla máma s námi. A Anička řekla: No jo, babi, ale maminku nezabalí do balíku jako dárek pod stromeček," směje se Jurajdová.

Po matčině propuštění se Hana Jurajdová plánuje přesunout do role klasické babičky, ke kterým děti jezdí na prázdniny nebo víkendy. Pokud by se ale matka rozhodla, že už péči o Aničku zvládne sama, nikdo by jí nemohl bránit. Pěstounka se však nebojí, že by takový scénář mohl nastat.

"Myslím, že máma nemá důvod mě odříznout. Naopak, my jsme si vzájemně velkým zdrojem informací. Já se dozvídám, jaké to bylo, když se Anička narodila. Třeba že měla odmalička ráda vodu. Já matce zas můžu říct, jak s malou pracovat. Ona opouštěla roční dítě a já jsem tam přijela s tříletým. A i teď, když tam jezdíme jednou za měsíc, tak nemá možnost, jak vychovávat už šestileté hubaté dítě," vysvětluje Jurajdová.

Už teď je jí ale jasné, že až bude muset předat Aničku matce, bude to bolestivé. "Byla bych hloupá, kdybych si myslela, že ne. Bude to bolet všechny strany, budeme na to nejméně tři. Já, dítě a maminka," říká s tím, že největší ohledy je potřeba brát na Aničku. "Mám pocit, že dítě se na to může těšit, pokud vnímá, že se na to těším i já, že jí přeju, aby mohla být s maminkou," dodává pěstounka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 3 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy