Kruliš má zlomené dva obratle, ale neochrne. BMW neřídil, jsou to fake news, řekl Zeman

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 31. 5. 2017 14:30
Pondělní nehodu supermoderního policejního vozu BMW, při které se zranil policista i zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš, řeší i ministr vnitra Milan Chovanec. Ten se i kvůli spekulacím, zda za volantem vozu ve skutečnosti před nehodou neseděl sám Kruliš, o případu informoval u policejního prezidenta. Nyní říká, že si není jistý, jestli do budoucna policie takové vozy potřebuje. Prezident Miloš Zeman důrazně odmítl, že by Kruliš vůz řídil. Protokolář má podle něj zlomené dva obratle.
Foto: Eva Srpová

Brno - Ministr vnitra Milan Chovanec nevyvrátil spekulace, že za volantem havarovaného policejního vozu BMW i8 seděl ve skutečnosti hradní protokolář Vladimír Kruliš. Ten byl při nehodě vážně zraněn stejně jako policista, který podle oficiální verze auto v pondělí večer řídil.

"Informoval jsem se kvůli tomu u policejního prezidenta a informace, která k němu dorazila, byla, že byl Kruliš vyprošťován z místa spolujezdce. Rovnou jsem se ho včera večer zeptal, zda může vyloučit, jestli se neprohodili. Odpověděl mi, že vyloučit nelze nic. Ale jinou informaci nemáme," řekl Aktuálně.cz Chovanec. "Je ale třeba nespekulovat a počkat na výsledky vyšetřování Generální inspekce," dodal. Sám policejní prezident Tomáš Tuhý redakci nebral telefony.

Chovanec předpokládá, že Generální inspekce bezpečnostních sborů si při vyšetřování nehody pozve i hasiče, kteří oba muže vyprošťovali, a bude se snažit zjistit, zda se třeba za volantem neprohodili. "Doufám ale, že oba z toho vyváznou v pořádku a budou zdraví," dodal.

"Je to zvláštní shoda náhod. Byla-li ta jízda povolená krajským ředitelem, nemuselo tam dojít k nějakému porušení pravidel, ale to musí vyhodnotit prezidium a GIBS. Kdyby byl Kruliš za volantem, tak tam ten problém je, ale nikdo to zatím nebyl schopný potvrdit," řekl ministr vnitra.

Otázkou podle něj je, jestli se bezplatné zapůjčení vozu v ceně čtyř milionů policii vůbec vyplatilo. "Nevím, jestli to, že policie ta auta má, nepřineslo více škody než užitku," konstatuje Chovanec. Firma, která vůz policistům půjčila, už se podle něj policii ozvala, že chce ve spolupráci pokračovat. "Ale já osobně si nejsem jistý, jestli to auto policie potřebuje," dodal.

Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Jihomoravského kraje, pak ve středu důrazně odmítl, že auto řídil jeho protokolář, spekulace označil za"fake news". "Toho bavoráka řídil policejní řidič a ten měl v průběhu jízdy mozkovou příhodu," řekl Zeman. "Vláďu Kruliše jsem se svoji paní navštívil, má zlomené dva obratle, ale nemá porušenou míchu, ochrnutí mu nehrozí," upřesnil. "Řidič je v umělém spánku. Chtěl bych věřit, že i on se uzdraví," dodal prezident.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dodal, že výměna pasažérů po nehodě by nebyla reálná. "Policista po náhlé cévní mozkové příhodě v havarovaném autě s aktivovanými airbagy si prohodil místo s těžce zraněným? To myslí vážně?‬"

 

Právě se děje

před 28 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy