Alternativní taxislužby úplně zakázány nejsou, řidiči s licencí mohou jezdit dál

ČTK ČTK
16. 3. 2020 15:20
Zákaz takzvaných alternativních taxislužeb se nevztahuje na ty řidiče, kteří mají řádnou taxikářskou licenci. Mohou jezdit dál a nerozlišuje se, pro jakou firmu jezdí. Vláda omezení schválila v neděli v noci spolu se zákazem volného pohybu. V minulých dnech se koronavirem nakazili dva řidiči společnosti Uber, jejich stav je vážný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V Česku bylo k pondělnímu ránu 298 případů nákazy koronavirem. Nejvíce nakažených je v Praze, mezi nimi i dva taxikáři firmy Uber. Jeden z nich leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh. Ve vážném stavu je také řidič taxi, který měl pozitivní test na začátku minulého týdne. Je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Vláda kvůli šíření koronaviru od pondělí do 24. března zakázala provoz taxislužeb s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo lidí s oprávněním řidiče taxislužby.

"Oprávnění řidiče musí mít každý řidič taxislužby, to je dle nás klíčové pro aplikaci zmíněného usnesení. Pokud tedy má oprávnění řidiče taxislužby, může jezdit i nadále. Kdo nemá, nemůže. Dále se již nerozlišuje, pro koho jezdí," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Povolen je podle něj provoz všech, kteří neporušují zákon.

Opatření by tak nemělo zcela zakázat ani provoz služeb Uber či Bolt, řada jejich řidičů totiž licenci má. Jezdit by ovšem nadále nesměli šoféři bez řádné licence.

Zájem o taxíky klesne

Šíření koronaviru bude mít nejspíš vliv i na poptávku po službách taxi a alternativních přepravních služeb. "Dle vývoje poptávky soukromých i firemních jízd je zatím dopad signifikantnější než ten, co měly jarní prázdniny. Vzhledem k zahraničním zkušenostem se dá nejdříve očekávat krátkodobý nárůst zájmu o přepravu taxíky a později útlum, pokud lidi budou více pracovat z domu a omezovat místa s vyšším výskytem osob," řekl šéf Liftaga Ondřej Krátký.

Nové vládní opatření se prý Liftaga nijak nedotkne, společnost totiž využívá výhradně řidiče s licencí. Vedle toho své kapacity používá i pro přepravu zboží.

Taxislužby kvůli šíření koronaviru už v minulých dnech zavedly pro své řidiče ochranná a hygienická opatření. Služby jsou podle svých zástupců také připraveny pomoci s případným vyhledáváním lidí, kteří by mohli mít příznaky nákazy nebo přišli do styku s nemocnými řidiči.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy