Radary pomohly, řidiči na zúženém místě na D1 jezdí pomaleji a ubylo i nehod

Jan Singer
2. 9. 2016 11:24
Měření rychlosti na modernizovaném úseku D1 u Ostrovačic se osvědčilo. Tvrdí to ministerstvo dopravy, podle nějž po zavedení kontrol klesl v místě, kde se ve zúžení smí jezdit nejvýš osmdesátkou, počet nehod o třetinu.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | Foto: Radek Pecák

Praha, Brno – Zatímco od března do května se v modernizovaném úseku D1 u Ostrovačic stalo 34 nehod, po červnovém zavedení kontrol to bylo jen 22 havárií. Upozornil na to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Přesto podle něj rychlost překročilo asi 80 tisíc řidičů.

"Dříve docházelo k nehodám častěji, jelikož řidiči nezvládali řízení v zúžených místech. Riskantní manévry však řidiči omezili, jakmile jsme na úseku nainstalovali kamery," uvedl v tiskové zprávě Neřold.

"Nehody v uzavírkách nebo v jejich blízkosti jsou častým důvodem dopravních komplikací na nejvytíženější české dálnici. Dodržování rychlosti v zúženích je důležité pro větší bezpečnost řidičů, plynulejší provoz na dálnici a menší riziko nehod," doplnil ministr dopravy Dan Ťok.

Měření probíhalo v úseku u Brna ve směru na Prahu, přičemž policie hodlá tento úsek kontrolovat do listopadu, kdy bude čtyřkilometrová modernizovaná část na 178.182. kilometru dálnice zprovozněna.

"Drtivá většina řidičů sníží rychlost, když uvidí upozornění o měřeném úseku," řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Přestupky vyřizují obecní úřady ve Šlapanicích a v Rosicích. Obce podle ministerstva vybrané peníze investují zpět do bezpečnosti silničního provozu. V plánu mají stavbu dopravního hřiště, úpravu přechodů pro chodce a dostavbu chodníků v místech, kde se pohybují děti.

V příštím roce se bude rychlost měřit v dalších vybraných úsecích modernizace. Přesné umístění kamer bude záviset na postupu stavebních prací a výsledcích veřejné soutěže na dodavatele kamer, kterou organizuje Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy