Radary pomohly, řidiči na zúženém místě na D1 jezdí pomaleji a ubylo i nehod

Jan Singer
2. 9. 2016 11:24
Měření rychlosti na modernizovaném úseku D1 u Ostrovačic se osvědčilo. Tvrdí to ministerstvo dopravy, podle nějž po zavedení kontrol klesl v místě, kde se ve zúžení smí jezdit nejvýš osmdesátkou, počet nehod o třetinu.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | Foto: Radek Pecák

Praha, Brno – Zatímco od března do května se v modernizovaném úseku D1 u Ostrovačic stalo 34 nehod, po červnovém zavedení kontrol to bylo jen 22 havárií. Upozornil na to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Přesto podle něj rychlost překročilo asi 80 tisíc řidičů.

"Dříve docházelo k nehodám častěji, jelikož řidiči nezvládali řízení v zúžených místech. Riskantní manévry však řidiči omezili, jakmile jsme na úseku nainstalovali kamery," uvedl v tiskové zprávě Neřold.

"Nehody v uzavírkách nebo v jejich blízkosti jsou častým důvodem dopravních komplikací na nejvytíženější české dálnici. Dodržování rychlosti v zúženích je důležité pro větší bezpečnost řidičů, plynulejší provoz na dálnici a menší riziko nehod," doplnil ministr dopravy Dan Ťok.

Měření probíhalo v úseku u Brna ve směru na Prahu, přičemž policie hodlá tento úsek kontrolovat do listopadu, kdy bude čtyřkilometrová modernizovaná část na 178.182. kilometru dálnice zprovozněna.

"Drtivá většina řidičů sníží rychlost, když uvidí upozornění o měřeném úseku," řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Přestupky vyřizují obecní úřady ve Šlapanicích a v Rosicích. Obce podle ministerstva vybrané peníze investují zpět do bezpečnosti silničního provozu. V plánu mají stavbu dopravního hřiště, úpravu přechodů pro chodce a dostavbu chodníků v místech, kde se pohybují děti.

V příštím roce se bude rychlost měřit v dalších vybraných úsecích modernizace. Přesné umístění kamer bude záviset na postupu stavebních prací a výsledcích veřejné soutěže na dodavatele kamer, kterou organizuje Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy