Řidiči se už nebudou moci vymlouvat na osobu blízkou

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
6. 9. 2011 19:25
Sněmovna přehlasovala Senát a vzala řidičům tolik oblíbené právo
Foto: Petr Jemelka

Praha - Řidiči se už nebudou moct vymlouvat na "osobu blízkou", pokud jejich auto například při rychlé jízdě zachytí radar.

Sněmovna 106 hlasy přehlasovala Senát a setrvala na svém původním rozhodnutí - proti hlasoval jen klub ČSSD.

Za provoz vozidla tak bude napříště zodpovědný majitel, ať už auto v tu chvíli řídí kdokoliv. Automaticky tak bude muset zaplatit pokutu, a to až do výše 10 tisíc korun. Nehrozí mu ale ztráta bodů.

Pokutě se vyhne pouze v případě, že prokáže, že mu auto někdo ukradl nebo ho na někoho jiného právě převádí.

Odpovědný je majitel

Senátorům vadilo, že majitel tak bude zodpovídat za protiprávní jednání někoho jiného.

Prakticky tak napříště odpadne možnost majitele vozidla, kterého si policie předvolá, říct, že osoba, která auto v tu chvíli řídila, je osoba jemu blízká. Pak nemusel identitu tohoto řidiče prozradit a ani on sám za něj nenesl žádnou odpovědnost.

Nebyl to první pokus vyřešit výmluvu na osobu blízkou. V minulém volebním období se část poslanců snažila prosadit povinnost registrovaného majitele vozidla prozradit identitu toho, kdo přestupek spáchal. Část sněmovny - zejména z řad ODS - tehdy namítala, že to podporuje udavačství.

Vyšší věk pro řízení motorek

Zákon zároveň zvyšuje věk pro řízení silných motocyklů, a to na 24 let. Výjimku bude mít jen ten, kdo má alespoň dvouletou zkušenost s řízením slabších motorek.

Také u slabších strojů se posouvá věková hranice: napříště je bude smět řídit jen ten, kdo dosáhl 18 let, dosud stačilo 17 let.

Novela zároveň zakazuje, aby mohl mít řidič více řidičských průkazů. České úřady tak budou muset kontrolovat, zda už žadatel o řidičský průkaz nějaký jiný nemá. To má zamezit případům, kdy policie zabaví řidičský průkaz, ale řidič si obstará jiný, třeba i v jiné zemi Evropské unie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy