reklama
 
 

Pozor na sněhové jazyky, varují meteorologové. Počasí opět komplikuje dopravu v Česku

AKTUALIZOVÁNO 14. 1. 2017
Meteorologové varují: ve vyšších polohách České republiky a na celé Vysočině se mohou až do nedělního večera tvořit sněhové jazyky. Sníh odřízl cestu do Božího Daru. V nížinách může i nadále vznikat náledí nebo zmrazky.

Praha - Sněhové návěje se budou až do nedělního večera tvořit po celém Česku ve výškách nad 600 metrů nad mořem. Sněhové jazyky čekají na řidiče v těchto výškách hlavně v Karlovarském, Plzeňském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Olomouckém kraji a dále na Vysočině.

Český hydrometeorologický ústav vydal pro tyto regiony výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí od dnešní 11. hodiny do nedělní 18. hodiny.

Závěje hrozí podle meteorologů v Ústeckém a Karlovarském kraji, a to v části Krušných hor, zejména v okolí Klínovecké hornatiny. Výstraha pro tyto oblasti výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí platí od dnešní 11. hodiny do nedělní šesté hodiny ranní. V nížinách mohou i nadále vznikat náledí nebo zmrazky. 

Na horách a ve vyšších polohách v pohraničí a také na Českomoravské vrchovině bude foukat čerstvý až mírný nárazový vítr a bude nadále sněžit. Připadnout může mezi deseti až 30 centimetry nového sněhu. Prachový sníh se bude při větru vířit a tím mohou vznikat sněhové jazyky nebo závěje.

Silný vítr a sníh pocítili v sobotu dopoledne řidiči v Karlovarském kraji. Kvůli sněhovým jazykům, závějím a uvízlým autům byla zavřená silnice první třídy číslo 25 od Abertamské křižovatky na Boží Dar. Uzavřený byl také hraniční přechod do Německa.

Odpoledne se už podařilo silničářům tuto komunikaci zprovoznit. Silnice je už od Jáchymova na státní hranici průjezdná. "Je sice pod sněhem, ale provozuschopná," řekla odpoledne policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Zhoršená sjízdnost je také na silnici ze Štědré do Brložce, kde zapadl kamion a částečně skončil v příkopu. Situaci v kraji opět komplikuje i silný vítr.

V Libereckém kraji bude až do nedělního rána pro kamiony zavřená silnice do Polska přes Harrachov. Osobní vozy místem projedou. "Řidiči musí počítat se zbytky sněhu na silnicích a závějemi," řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic na starost. Policisté řešili během dne v regionu několik dopravních nehod.

Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů zůstává uzavřena silnice číslo 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. "Chtěli jsme zprůjezdnit úsek přes noc, ale kvůli čerstvému sněhu to nešlo a otevření jsme odložili kvůli předpovědi dalšího sněžení až na neděli 04:00," uvedl Šén. Podle něj jsou další silnice v regionu s opatrností sjízdné.

Při cestě do zimních středisek motoristé dnes znovu naráželi na sněhové jazyky. Do příkopu u obce Křižany na Liberecku sjel odpoledne posypový vůz. Další nehody řešili policisté v Jablonci nad Nisou, Liberci na dalších místech. Sněhové přeháňky předpovídají meteorologové pro Liberecký kraj i na noc a na neděli. Vítr už by měl foukat jen mírný.

Čerstvý sníh a led trápil ráno motoristy na silnicích v Ústeckém kraji. Několik úseků silnic v Krušných horách bylo uzavřeno a policie nabádala k opatrnosti. 

Jízda po silnicích v Plzeňském kraji nadále vyžaduje maximální opatrnost. Silničáři sice už odvolali kalamitní stav, který vyhlásili v pátek na severním Plzeňsku, ale ve vyšších polohách kraje musejí řidiči stále počítat s možností tvorby sněhových jazyků, místy může být vrstva sněhu či ve výjimečných případech náledí.

Čerstvý sníh dopoledne komplikoval jízdu také  řidičům v Jihomoravském kraji. Silničáři doporučují v těchto místech zvýšenou opatrnost zvláště na některých cestách druhé a třetí třídy, které neudržují chemicky. Řidiči by měli být ostražití zvláště ve vyšších polohách, například na Blanensku nebo na Drahanské vrchovině, kde se mohou objevit sněhové jazyky. Žádné vážné nehody si ale zatím počasí v kraji nevyžádalo.

autoři: ČTK, Aktuálně.cz | 14. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama