Řidiči, pozor. Celé Česko pokryje náledí

Domácí Domácí
10. 12. 2009 12:13
Meteorologové vydali výstrahu, nejhůře bude od pátečního odpoledne
Na českých silnicích to v nejbližších dnech nebude žádná legrace. Začne sněžit a objeví se i nebezpečné náledí
Na českých silnicích to v nejbližších dnech nebude žádná legrace. Začne sněžit a objeví se i nebezpečné náledí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pořádně na pozoru by se měl mít každý, kdo v nejbližších hodinách a dnech usedne za volant.

Během odpoledne a večera totiž přes Česko přejde vlna srážek, často ještě dešťových. Při očekávaném poklesu teplot pod nulu ovšem silnice pokryje náledí, varují odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu.

Výstraha, kterou vydali, platí pro všechny kraje, a to od pátečního odpoledne do sobotního oběda.

"V pátek odpoledne a navečer se bude od severovýchodu ochlazovat na celém území a dešťové srážky budou postupně přecházet ve sněhové i v nejnižších polohách," stojí ve výstraze ČHMI.

"Vzhledem k tomu, že v pátek večer a v noci na sobotu poklesnou teploty na celém území slabě pod nulu, bude se v ČR místy vytvářet náledí nebo zmrazky," varuje předpověď.

Příchod zimního počasí potrápil řidiče už dnes ráno. Kvůli mrznoucím mlhám řešila policie sérii nehod. Například na Plzeňsku zasahovali hasiči u deseti kolizí. Plné ruce práce měli i na jihu Čech.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy