Řidiči se snažili vycouvat z kolony před zúžením. Hrozí jim za to vysoká pokuta

ČTK ČTK
11. 7. 2019 14:19
Couvání řidičů na dálnici D10 u Brandýsa nad Labem u Prahy z kolony bude mít dohru. Situace se odehrála v sobotu 29. června odpoledne. Řidiči se snažili dostat k nejbližšímu sjezdu z dálnice, aby se vyhnuli koloně před zúžením. Zastavili je však policisté a přestupek oznámili správnímu orgánu. Řidičům hrozí pokuta až 10 tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kolona se utvořila na dálnici ve směru na Prahu, u Brandýsa totiž začíná zúžení kvůli opravám povrchu dálnice. Podle policie couvalo k nejbližšímu sjezdu do Staré Boleslavi několik řidičů. "Naštěstí se tato situace obešla bez dopravní nehody," uvedla policejní mluvčí Eva Hašlová.

Podobná situace není v Česku ojedinělá. V úterý 1. července se stala dopravní nehoda na dálnici D7 na Kladensku, když se řidiči v koloně otáčeli do záchranné uličky a vraceli se k nejbližšímu sjezdu.

Dálnice poté musela být uzavřena. Podle policie se v tomto případě nemuselo jednat pouze o přestupek, ale o trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. V případě prokázání viny a odsouzení za obecné ohrožení by proto řidičům hrozilo až několik let vězení.

Loni v polovině srpna také řidiči couvali ke sjezdu na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Někteří byli potrestáni sedmi body a ročním zákazem řízení.

VIDEO: Hazard na dálnici D1: Dezorientovaný řidič couval a pak najel do protisměru

Video: PČR JMK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy