Řidiči dostanou značku na doživotí, navrhuje Dobeš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 11. 2011 14:51
Pokud budete mít zájem o "kmotrovskou" značku, zaplatíte až deset tisíc korun
Pokud budete mít zájem o "kmotrovskou" značku, zaplatíte až deset tisíc korun.
Pokud budete mít zájem o "kmotrovskou" značku, zaplatíte až deset tisíc korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Při koupi jiného automobilu nebo změně trvalého bydliště už by si řidiči napříště nemuseli měnit poznávací značku. Zůstala by jim ta stará.

Ministr dopravy Pavel Dobeš chce totiž prosadit, aby měl motorista svou osobní SPZ po celý život.

Změnu chystá ministerstvo v rámci novely silničního zákona. Měla by mu ušetřit až polovinu ze zhruba 200 milionů korun ročně, které nyní platí za výrobu a distribuci někdejších "espézetek".

Zavedením "značek na doživotí" se podle něj odstraní potřeba vyrobit a zaplatit téměř jeden milion značek kvůli nové registraci převáděných ojetých aut. Tato přeregistrace je nutná při převodu aut mezi kraji.

"Ročně se vydá zhruba 1,6 milionu registračních značek. Nových aut je vyrobeno kolem 300 tisíc a dalších 400 tisíc je dovezeno, ty vždycky budou mít nové značky. Zbytek jsou přeregistrace," vypočítával ředitel ministerského odboru silniční dopravy Miroslav Tůma.

Další snížení nákladů až na čtvrtinu by podle něj mohlo přinést zvažované nahrazení plechových značek plastovými. V minulosti to vyzkoušelo Norsko, nyní o tom uvažuje Francie, dodal.

O novou značku by podle Tůmy museli majitelé aut požádat stejně jako dosud při ztrátě nebo odcizení značky. Pokud by byla značka pouze poškozena, mohli by si nechat vyrobit duplikát. Novela počítá s vydáváním značek ve třech exemplářích, třetí bude určen na nosič kol na zadní části vozu.

Za "kmotrovskou" značku až 10 tisíc korun

Nová úprava podle Tůmy vyjde také vstříc zájemcům o individuální registrační "značku na přání"  - měla by mít osm písmen a číslic místo běžných sedmi, stát má podle úvah od 5 do 10 tisíc korun.

Ministr dopravy Pavel Dobeš na kole.
Ministr dopravy Pavel Dobeš na kole. | Foto: Jan Langer

I ostatní motoristé by nově mohli získat možnost elektronicky si objednat značku s číslem, které jim bude vyhovovat. Umožnit by jim to měly změny v centrálním registru vozidel.

Po této možnosti zarezervovat si číslo "pro nenáročného zákazníka, který nechce nějaké extra buřty", volal předseda Klubu přátel poznávacích značek Petr Marinov. Podle něj jsou stávající značky pro motoristy obtížně zapamatovatelné.

Jeho návrhy na zavedení šestimístných značek podobných těm, které platily v 70. letech, ale Tůma odmítl jako krok zpět. Šestimístné značky mají například v Kanadě.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy