Řidiče čekají od nového roku změny. Přečtěte si jaké

Markéta Chaloupská
1. 1. 2009 17:05
Rychlost budou opět měřit městští strážníci
Autonehoda - ilustrační foto
Autonehoda - ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Od Nového roku čeká české řidiče spousta podstatných změn. A vyplatí se být obezřetný.

Na silnicích se s radarem znovu objeví městští strážníci, kteří opět získali pravomoc měřit rychlost.

A novinky se týkají i bodového systému. Jejich aktuální počet zjistí řidiči na některých poštách a obecních úřadech.

Od ledna také platí, že policie bude jezdit pouze k nehodám, kdy škoda přesáhne sto tisíc korun. V praxi to pro řidiče znamená, že při bouračce budou sami muset poznat, o jak velkou škodu jde. A nevolat policisty k havárii, kde není jejich účast nutná.

Od Nového roku také vstupuje v platnost novinka o dechové zkoušce. Jen ta bude policii stačit jako důkaz, že řidič před jízdou pil alkohol.

To jsou jedny z nejdůležitějších změn, které prosadil v rámci změn na silnicích ministr vnitra Ivan Langer.

Rychlost budou zase měřit strážníci

Od ledna může znovu měřit rychlost městská a obecní policie. Zároveň ovšem začínají platit přesná pravidla, podle nichž budou muset strážníci postupovat.

Například je čeká mnohem užší spolupráce s republikovou policií.

"To znamená, že Policie ČR stanoví ty úseky, na nichž budou městští strážníci rychlost měřit," vysvětluje poslanec Zdeněk Boháč (ODS).

Další podmínkou je označení těchto úseků novými dopravními značkami. Konkrétně bude měřený úsek označen cedulí s nápisem "radar".

Změny

  • Strážníci budou opět smět měřit rychlost
  • Policie bude jezdit jen k nehodám, kde škoda přesáhne sto tisíc korun
  • Stav svého bodového konta zjistí řidiči na poštách a obecních úřadech
  • Dechová zkouška bude stačit jako důkaz, že řidič pil alkohol

Hlavním argumentem odpůrců práva měřit rychlost je tvrzení, že obce a jejich strážníci měření využívají k tomu, aby se naplnily obecní kasy.

Například ministr dopravy Aleš Řebíček z vládní ODS označil pravomoc městských strážníků za obecní byznys.

"Nicméně teď došlo k řadě úprav, takže už s tím takový problém nemáme," upřesnil současné stanovisko mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ke kritikům se řadí například senátor za ODS Jaroslav Kubera. Ten vidí problém hlavně v nedostatku strážníků.

"Odjakživa městská policie není zřízena od toho, aby měřila rychlost. Má dost svých starostí, ale věnují se tomu, co je výnosnější. Tohle ovšem není cesta. Ti strážníci budou chybět někde jinde," myslí si Kubera.

Počet bodů zjistí řidič na poště

Novinkou je také to, že se řidiči o svých prohřešcích dozvědí na téměř třech tisících pobočkách sítě Czech Pointu, které kromě pošt a obecních úřadů zahrnují i několik míst Hospodářské komory.

Ministerstvo vnitra si od novinky slibuje, že tak zabrání tomu, aby se řidiči o počtu bodů dozvídali až ve chvíli, kdy přijdou o řidičák.

"Systém bude fungovat celkem na 810 poštách," upřesnil mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Jde podle něj hlavně o ty pobočky, které mají dobré technické vybavení. Jejich seznam lze najít na webu instituce.

A jak bude celý systém fungovat?

"Ve chvíli, kdy řidič pojme podezření, že spáchal přestupek, může zajít na kontaktní místo Czech Point, zde předloží občanský průkaz či cestovní pas (doklad totožnosti) a samozřejmě řidičský průkaz. Následně do několika málo minut mu pracovník předá ověřený výpis, na kterém zjistí, jak vypadá stav jeho bodového konta," popisuje fungování tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Za službu každý zaplatí maximálně sto korun za první stranu a maximálně padesát korun za každou další stranu.

Systém má ale své mouchy. Přestupek se ve výpisu objeví ve chvíli, kdy bude zadán v registru řidičů, tj. až ho vyhodnotí policie.

"V některých případech to může trvat až rok," říká senátor za ODS Jaroslav Kubera. "Hezky to zní, ale ničemu to moc nepomůže," dodává.  

Řidič odhadce

Změnou také je, že po Novém roce přestává policie jezdit k nehodám, při nichž vznikla škoda nižší než sto tisíc.

Dechová zkouška při policejní akci Kryštof.
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof. | Foto: Ondřej Besperát

I nadále ale platí, že "strážci zákona" budou přijíždět k nehodám, kde se někdo zraní nebo přijde o život.

V případě, že se řidič v odhadu škody zmýlí, přesto nic platit nebude.

Novinkou je, že řidiči s sebou musí v autě vozit tzv. euroformulář. "Obsahuje všechny důležité dotazy na údaje, ze kterých pak pojišťovna bude vycházet při likvidaci případu," vysvětlil Václav Bálek z České pojišťovny. "Můžete si jej už nyní vyzvednout jak v pojišťovně, tak jej lze stáhnout z webu. Jsou stejné."

Podstatnou novinkou je také to, že dechová zkouška nebude pro policii pouze orientační, ale bude stačit jako důkaz, že řidič před jízdou pil. V případě, že bude požadovat krevní zkoušku, tak ho na ni policie musí dovézt. Pokud se ale přítomnost alkoholu prokáže, řidič si to zaplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy