Řidičák snadno a rychle. Z korupce je obviněno 29 osob

Domácí Domácí
5. 9. 2012 10:20
Provozovatelé autoškol upláceli komisaře z magistrátu. Ti si přišli až na 15 tisíc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Kriminalisté ukončili více než rok trvající vyšetřování případu korupce při získávání řidičských oprávnění.

V případu je stíháno 29 osob. Jsou mezi nimi provozovatelé autoškol i zkušební komisaři Odboru dopravně správních agend Magistrátu hlavního města Prahy.

Provozovatelům je kladeno za vinu, že od listopadu 2011 do května 2012 při konání závěrečných zkoušek měli nejprve nabízet a následně předávat zkušebním komisařům úplatky v částkách od 2 do 15 tisíc korun.

Výměnou za tyto částky měli žáci škol bezproblémově získat řidičská oprávnění. 

Již v květnu policisté zatkli 22 osob. Vyšetřování probíhalo na několika místech v Praze, v sídle autoškoly na Praze 6, v místě závěrečných zkoušek (Praha 6) a v sídle zkušebních komisařů (na Odboru dopravně správních agend Magistrátu hlavního města Prahy).

V průběhu vyšetřování došlo k obvinění dalších osob. Návrh na obžalobu byl podán u 28 osob. U jednoho obviněného kriminalisté navrhli podmíněně zastavit trestní stíhání.

Některým obviněným hrozí až desetiletý trest 

Provozovatelé autoškol jsou obviněni z trestného činu podplacení. Většina zkušebních komisařů naopak z trestných činů přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám z trestného činu přijetí úplatku až desetiletý trest odnětí svobody. Osobám obviněným z podplacení hrozí až šestiletý trest.
 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy