Řidičák snadno a rychle. Z korupce je obviněno 29 osob

Domácí Domácí
5. 9. 2012 10:20
Provozovatelé autoškol upláceli komisaře z magistrátu. Ti si přišli až na 15 tisíc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Kriminalisté ukončili více než rok trvající vyšetřování případu korupce při získávání řidičských oprávnění.

V případu je stíháno 29 osob. Jsou mezi nimi provozovatelé autoškol i zkušební komisaři Odboru dopravně správních agend Magistrátu hlavního města Prahy.

Provozovatelům je kladeno za vinu, že od listopadu 2011 do května 2012 při konání závěrečných zkoušek měli nejprve nabízet a následně předávat zkušebním komisařům úplatky v částkách od 2 do 15 tisíc korun.

Výměnou za tyto částky měli žáci škol bezproblémově získat řidičská oprávnění. 

Již v květnu policisté zatkli 22 osob. Vyšetřování probíhalo na několika místech v Praze, v sídle autoškoly na Praze 6, v místě závěrečných zkoušek (Praha 6) a v sídle zkušebních komisařů (na Odboru dopravně správních agend Magistrátu hlavního města Prahy).

V průběhu vyšetřování došlo k obvinění dalších osob. Návrh na obžalobu byl podán u 28 osob. U jednoho obviněného kriminalisté navrhli podmíněně zastavit trestní stíhání.

Některým obviněným hrozí až desetiletý trest 

Provozovatelé autoškol jsou obviněni z trestného činu podplacení. Většina zkušebních komisařů naopak z trestných činů přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám z trestného činu přijetí úplatku až desetiletý trest odnětí svobody. Osobám obviněným z podplacení hrozí až šestiletý trest.
 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy