Řidič s neproclenou naftou nemusí platit

Tomáš Fránek
10. 11. 2005 11:00
Brno - Řidiči, kteří vozili ze Slovenska do České republiky naftu, nemohli vědět, že náklad nebyl v některých případech řádně proclený. A stát by po nich neměl vymáhat zaplacení dluhu, který sami nezpůsobili.

Jeden z řidičů cisteren, kteří v polovině devadesátých let pro zlínského podnikatele Romana Vaškůje převáželi ze Slovenska nezdaněný benzín a naftu, nyní uspěl se svou stížností na postup celníků u Nejvyššího správního soudu.

Generální ředitelství cel tomuto řidiči již dříve přikázalo, aby splatil dluh přesahující čtyři a půl milionu korun. Obnovu o řízení celníci zamítli. Nic na tom nezměnilo ani to, že řidičům již dal za pravdu Ústavní soud i ombudsman.

Rekordní celní únik

Celní dluh v kauze Vaškůje je jeden z vůbec největších v české historii. Celníci po řidičích chtějí, aby dohromady zaplatili celkem tři čtvrtě miliardy korun. Exekutoři již řidičům začali před časem obstavovat majetek, zabavovali jim zařízení bytu, nařídili jim strhávat část platu, nebo dražili jejich domy a auta. Každý z šoférů zaplatil desítky tisíc korun.

Přehled celé kauzy si můžete přečíst ZDE.

Nejvyšší správní soud nyní nařídil, aby se Generální ředitelství cel znovu zabývalo žádostí řidiče o obnovu celého řízení.

Soudci upozornili na to, že platební výměry pro řidiče byly vydány Celním úřadem Břeclav-dálnice na základě zfalšovaných dokladů, které s největší pravděpodobností vystavil celník. "Je to velmi důležité rozhodnutí i pro další případy. Máme dalších šest řidičů, kteří mají žaloby o obnovu řízení u soudu," uvedla Mirka Kučerová z advokátní kanceláře Jana Pavloka, který větší část řidičů zastupuje.

Vaškůje, kterému hrozí dvanáct let vězení, vyšetřovali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu více než pět let, třikrát bylo řízení zastaveno, Vaškůj navíc strávil dva roky ve vazbě. Případ jednoho z největších celních úniků z devadesátých let byl otevřen znovu na zásah Nejvyššího státního zastupitelství. Jenom samotný spis k případu má sedmnáct tisíc stran, vyslechnuto bude na čtyři sta svědků a dvacet jedna poškozených.

Přes hranice v letech 1994 a 1995 přejelo na tisíc pět set cisteren naplněných benzínem a naftou z bratislavského Slovnaftu. Pohonné hmoty se dovážely pro Vaškůjovu firmu CW Oil. Cisterny ale nikdo neproclil.

Samotný Vaškůj tvrdí, že je nevinný. "Vůbec nechápu, co kdo chce ještě po tolika letech řešit. Během těch roků jsem byl prošetřen ze všech možných stran. Stát mě připravil téměř o všechno," uvedl několikrát. O obžalobě na svoji osobu pak řekl, že je to jen zbožné přání státního zástupce.

Rychlejší zásah

Loni policie objevila podobný podvod jako v případě podnikatele Romana Vaškůje, ale zásah byl už rychlejší. Přes dálniční přechod u Břeclavi se ze Slovenska dostalo do České republiky nelegálně s padělanými dokumenty na čtyři sta kamiónů s naftou, a stát tak přišel nejméně o sto osmdesát pět miliónů korun.

Policejní vyšetřovatelé v tomto případě obvinili dvaatřicetiletého cizince, který dovoz nafty organizoval. Cizinci hrozí ze zkrácení daně, poplatku a podobné platby ve formě spolupachatelství až dvanáct let vězení.

Kvůli této kauze bylo z celního úřadu Břeclav-dálnice propuštěno celkem pět celníků, ředitel celnice rezignoval, jeho zástupce byl odvolán.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy