Richterová nemusí odstranit příspěvek o Alianci pro rodinu, potvrdil soud

ČTK ČTK
10. 7. 2024 13:25
Richterová nemusí odstranit příspěvek o Alianci pro rodinu, potvrdil soud

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) nemusí ze svého facebooku odstranit předloňský příspěvek s vyjádřením, že Aliance pro rodinu je Putinovým hlasem v Evropě. Nemusí se ani zdržet podobných prohlášení. Zamítnutí žaloby ve středu pravomocně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Aliance spojení odmítá, považuje ho za urážlivé, a to i kvůli současné situaci, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině. Proti rozhodnutí může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Výroky nepřekročily míru kritiky, která je v demokratické společnosti ještě přípustná," konstatoval předseda odvolacího senátu Roman Horáček. Příměr je podle soudce sice kontroverzní, je ale podle něj třeba na něj nahlížet v kontextu, v jakém byl použit, tedy v kontextu rodinné politiky. Jde podle něj o problematiku veřejného zájmu, která je předmětem politické diskuse.

"Žalovaná (Richterová) chtěla upozornit na to, že Ruská federace z hlediska své rodinné politiky zastává názory, které jsou odlišné od zastávaných názorů na území EU, z toho důvodu byl příměr použit k rodinné politice, nikoli k politické a vojenské situaci v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou," uvedl soudce. Dodal, že soud poměřoval právo na ochranu pověsti vůči právu na svobodu slova, i z předchozí judikatury podle něj vyplývá, že soudy dávají v obdobné problematice přednost svobodě slova.

 

Právě se děje

Další zprávy