Kontroloři zjistili chyby v účetnictví a ve vnitřní kontrole ministerstva práce

ČTK ČTK
23. 9. 2019 7:58
Ministerstvo práce a sociálních věcí chybovalo v účetní závěrce za loňský rok a nedostatky mělo i ve vnitřním kontrolním systému. V účetní závěrce zjistili kontroloři nesprávnosti za 12,4 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad proto k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad.
MPSV.
MPSV. | Foto: Ludvík Hradilek

"Významné nesprávnosti, které zjistili kontroloři v účetní závěrce, se týkaly rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy účetní závěrky," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle něj v rozvaze Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nevykázalo zálohy poskytnuté formou dotace za téměř 7,2 miliardy korun. Dále v příloze kontroloři vyčíslili nedostatky u některých podrozvahových účtů na dvě miliardy korun a v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty nevykázalo ministerstvo pohledávky a související skutečnosti z roku 2016 za 2,9 miliardy korun.

Některé významné nesprávnosti v účetní závěrce souvisely podle kontrolorů s tím, že ministerstvo napravilo jen část nedostatků, které zjistil NKÚ v předchozí kontrole.

"V letech 2017 a 2018 sice MPSV přijalo opatření, aby odstranilo nedostatky ve vedení účetnictví, ale ne zcela," upozornil kontrolní úřad. Doplnil, že z celkem 22 opatření jich ministerstvo přijalo 14, u sedmi byla opatření jen částečná a v jednom případě opatření nepřijalo.

Přesto podle kontrolorů účetní závěrka za loňský rok s výhradou výše uvedených významných nesprávností podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví. Při předchozí kontrole se NKÚ kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohl ke spolehlivosti účetní závěrky za rok 2016 vyjádřit. Významné problémy ve vztahu k účetní závěrce ale přetrvávají, proto NKÚ ani k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad.

U vnitřního kontrolního systému ministerstva NKÚ zjistil, že některé kontrolní mechanismy ve vedení účetnictví nefungovaly dostatečně spolehlivě. Týkalo se to zejména inventarizace a také získávání správných a úplných informací pro vykazování podmíněných závazků z uzavřených smluv a ze soudních sporů.

"Například u licencí k softwaru MPSV nedoložilo, že jej může používat po dobu celého roku 2018 a také v dalších letech. Podle smlouvy jej totiž mělo používat do června 2018," uvedli kontroloři.

MPSV také porušilo rozpočtovou kázeň, když zaplatilo přes 794 tisíc korun za objednávky, které ale nebyly uveřejněny v registru smluv, a byly proto od začátku zrušeny.

Video: Chodíme často k doktorům, je to naše kultura, říká Šedo. 

Zanedbáváme prevenci a výchovu pacientů, zdravotnictví se nehroutí, ale přesčasy jsou problém. Kdyby se fakultám nepřidaly peníze, mohly zkolabovat | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy