Roznáší jen drby, Ištvan musí skončit, obuli se pravicoví politici do žalobců po osvobození Nečasové

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 6. 2016 14:36
Pravicoví politici, z nichž někteří seděli ve vládě Petra Nečase, kritizují práci státních zástupců poté, co v pátek Obvodní soud v Praze osvobodil dřívější Nečasovu sekretářku Janu Nagyovou a tři důstojníky Vojenského zpravodajství. Tato čtveřice byla obžalovaná po zásahu policie na Úřadu vlády v červnu 2016, po kterém padla vláda Petra Nečase. Obvodní soud všechny osvobodil už podruhé, první osvobozující rozsudek vrátil Městský soud v Praze zpět s komentářem, že závěry nižšího soudu jsou v diametrálním rozporu s provedenými důkazy.
Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.
Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Krátce po nepravomocném osvobozovacím rozsudku se pravicoví politici ostře pustili do žalobců případu, po kterém padla v roce 2013 vláda premiéra Petra Nečase. Figuruje v něm jeho tehdejší sekretářka a dnešní manželka Jana Nečasová a trojice důstojníků Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek.

Nejostřeji reagoval předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. "Pan Ištvan by měl okamžitě rezignovat!" napsal na adresu vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. "Z mafiánských chobotnic, zabaveného zlata a milionů jsou nezdaněné kabelky?" pokračoval Gazdík rozladěně.

Podobně reagoval poslanec ODS Marek Benda, který žádá, aby ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zahájili kárné řízení s Ištvanem i dalším žalobcem Rostislavem Bajgerem.

"Každá osoba v rozhodující pozici musí za své činy odpovídat a já vyzývám, aby se zodpovídali ti, kteří se pokusili na základě vymyšlených konstrukcí svrhnout legitimní vládu a jejího premiéra," uvedl Benda.

Kriticky se vyjádřil i poslanec ODS Pavel Blažek, který zastával v Nečasově vládě post ministra spravedlnosti. "Po třech letech se ukazuje, že olomoučtí žalobci kromě dehonestujících tiskových konferencí a roznášení drbů z odposlechu neumějí vůbec nic. Pro současnou vládu to je ovšem ta nejlepší kvalifikace, takže mohou klidně spát a užívat si svých 'zasloužených' vysokých platů a moci," sdělil Blažek Aktuálně.cz.

Další pravicoví politici volí opatrnější slovník, i když také oni jsou k postupu policie a státních zástupců kritičtí. "Je to rozhodnutí nezávislého soudu. Ukazuje se, že zásah na Úřadu vlády má stále více otazníků. Zůstává dosud nezodpovězena otázka, co se vlastně odehrálo, aby to mělo tak závažné důsledky jako pád vlády," uvedl předseda ODS Petr Fiala, který byl v době zásahu na Úřadě vlády ministrem školství.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nekomentoval ani tak rozsudek jako především způsob chování policie v době zásahu. "Rozsudek je nepravomocný a může dopadnout jakkoliv. Ale vezměme si, jak velký byl v té době rozsah zásahu a jak vypadala následná tisková konference, kterou pánové Ištván a Šlachta měli s tím, co je nyní před soudem. Již tehdy jsem celý zásah považoval za nepřiměřený a ryze účelový, a na tom dodnes trvám," řekl.

Ištvan: odvolací soud už dvakrát se soudkyní nesouhlasil

Ivo Ištvan v reakci na rozsudek sdělil, že důležitější než páteční rozsudek obvodního soudu je pro něj názor odvolacího soudu, který dal v minulosti žalobě za pravdu. Zároveň se příliš nechtěl vyjadřovat ke slovům politiků.

"Já takové reakce vůbec nekomentuji, protože k takovým komentářům není žádný důvod. Odvolací soud v této věci rozhodoval, argumentaci státního zástupce dal za pravdu, takže musíme opět čekat na rozhodnutí odvolacího soudu. To není o tom, jestli je to výhra nebo prohra. Soudkyně má na to nějaký názor, který byl již dvakrát odvolacím soudem označen jako nesprávný. To je podstatné pro tuto věc," řekl Ištvan.

 

Právě se děje

Další zprávy