Rezignace náměstka Říhy je důsledkem chyb u zakázky na nákup radarů, tvrdí Metnar

ČTK ČTK
12. 2. 2020 17:56
Rezignace náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy je logickým vyústěním chyb, které se týkají zakázky na nákup pasivních sledovacích systémů. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) nevyloučil další personální změny ve svém úřadě. Dodal, že o kritice na svou adresu od premiéra Andreje Babiše (ANO) neví.
Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš.
Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Říha opustil svou funkci po dohodě s Metnarem. Rezignaci zdůvodnil mediálním tlakem, kterému ministerstvo čelilo kvůli zakázce, jejíž součástí jsou radary Věra NG. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny.

"Pan náměstek Říha chybu neudělal, ale bohužel ji neodhalil a kontrolní činnost měla na tuto chybu vliv," řekl Metnar v Bruselu před začátkem jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance.

České ministerstvo chce pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliardy Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl předpokládanou cenu 780 milionů korun. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně.

"Celou situací se podrobně zaobírám, nepředpokládám, že by došlo k dalším personálním opatřením, ale nemohu je vyloučit," uvedl Metnar.

Premiér Andrej Babiš o víkendu na svém facebookovém účtu ministra kritizoval za nezvládnutou komunikaci a chtěl vysvětlit okolnosti zakázky. Říha svou rezignaci komentoval slovy, že chyba nebyla na jeho straně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy