Revoluční deník StB: Klid a pořádek obnoven ve 21:16

Pavel Baroch
20. 11. 2009 0:01
Listopad 1989 z pohledu komunistické tajné policie - 1.díl

17. - 19. listopadu

Pátek 17. listopadu se stal dnem, kdy se začal bortit komunistický režim, který v chodu udržovala i StB. V jejím prvním denním hlášení ovšem popisuje dny od 17. do 19. listopadu poměrně klidně, jakoby šlo o běžnou demonstraci, kterých se od začátku roku odehrálo více.

"Dne 17. 11. 1989 bylo k protisocialistickému vystoupení v Praze zneužito povolené shromáždění u příležitosti 50. výročí 17. 11. 1939. Při zásahu proti přibližně 2.000 osobám bylo zraněno 38 osob. Dne 18. 11. 1989 se demonstranti (700 osob) rozešli bez zásahu pořádkových jednotek VB. Rovněž 19. 11. 1989 nebylo třeba zasahovat. Na dalších místech ČSSR nebylo narušení klidu a veřejného pořádku v období 17. 11. - 19. 11. 1989 zaznamenáno."

Vnitřní nepřítel a nepřátelské síly

Pisatel situační zprávy používá typický estébácký jazyk, když používá termíny jako vnitřní nepřítel nebo nepřátelské síly.

"Vnitřní protivník vyvíjí snahu o otevřenou konfrontaci se státními orgány, k čemuž využívá i dezinformace o smrti účastníka demonstrace, kterou sdělil západním rozhlasovým stanicím signatář 'charty-77' Petr Uhl."

O tom, že "mrtvým" studentem Martinem Šmídem byl agent StB Ludvík Zifčák, se ovšem situační zpráva nezmiňuje. Situační zpráva také nehovoří o tom, že v průvodu z Albertova byli i další pracovníci tajné policie a že byl dav na Národní třídě bezpečnostními jednotkami hermeticky uzavřen, takže velká část účastníků ani nemohla uposlechnout výzvy a rozejít se.

"Ve 20.45 hodin zakročily pořádkové jednotky SNB k obnovení veřejného pořádku a klidu. V průběhu pořádku bylo kontrolováno 179 osob, z nichž bylo 145 předvedeno na útvary VB. Veřejný pořádek byl obnoven ve 21.16 hodin."

Agenti StB i mezi herci

StB měla své agenty i v Realistickém divadle, kde se v sobotu 18. listopadu sešli zástupci českých divadel, odsoudili zákrok na Národní třídě a vyzvali k týdenní stávce. Svědčí o tom podrobné informace o dění v divadle, které bezpečnost předala Jakešovi a spol.

"Podepsáno je 400 herců z divadel z Čech a Moravy."

V denní situační zprávě jsou i přesné údaje o počtu letáků, které vyzývaly ke generální stávce 27. listopadu. V Praze jich bylo zjištěno 47, v Liberci dva, v Opočnu a Strakonicích po jednom.

"V Praze bylo 19. 11. 1989 zaznamenáno 14 nepřátelských nápisů hanobících KSČ, SNB, vyzývajících ke generální stávce a k údajnému úmrtí Šmída."

Rozbité okno a velkomoravská říše

Situační zprávy obsahovaly všechny události o zjištěných "nepřátelských" aktivitách, takže v hlášení z 20. listopadu se objevily i následující informace:

"Dne 18. 11. 1989 došlo k rozbití okna v přízemí budovy ÚV KSČ (Praha 1). Neznámý pachatel použil k činu dlažební kostku, kterou zabalil do papíru s nápisem hrubě urážejícím KSČ."

"V prostředí promaďarsky orientovaných osob, členů uměleckých souborů Státního divadla Košice bylo zjištěno, že zde dochází k propagování myšlenky velkomoravské říše." 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 34 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 52 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy