Revoluční deník StB: Být dělník studentem, není co jíst

Pavel Baroch
22. 11. 2009 0:00
Sametová revoluce z pohledu komunistické tajné policie - 3. díl

21. listopadu

Sametová revoluce už nebyla jen záležitostí Prahy, demonstrace proti režimu se rozšiřovala do celé republiky.

Foto: Jan Langer

"Dne 21. 11. 1989 se protestní akce studentů rozšířily na celé území ČSSR. Masové demonstrace se uskutečnily v Praze, Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Bratislavě," psaly bezpečnostní složky ve svém denním hlášení pro Jakeše a další soudruhy.

"Vnitřní protivník se ve své taktice zaměřuje na otevřené organizování nátlakových akcí masového charakteru. Zneužívá studenty a herce k intenzivní agitaci pracujících k účasti na generální stávce 27. 11. 1989."

Pod tlakem událostí usedl předseda federální vlády Ladislav Adamec k jednacímu stolu se zástupci opozice. Slíbil sice společenské změny, ovšem všechny se měly odehrát výhradně v socialistických mantinelech. Dál ani krok!

Za chvíli by nebylo co nakupovat

Mezi stávkujícími dělníky, představiteli Občanského fóra a vedením KSČ se rozhořel souboj o to, kdo na svou stranu získá dělníky. A StB sondovala, co si "zástupci dělnické třídy" o revolučních událostech myslí, nakolik se komunistická strana může o chlapy z továren opřít.

"Někteří dělníci s.p. Zbrojovka Brno kritizují studenty za jejich neuvážené postoje ke studiu u vývoji společnosti. Nelze do nočních hodin demonstrovat, nestudovat, neplnit si své povinnosti a po ránu vyspávat. Kdyby takto jednali například příslušníci dělnické třídy, za chvíli by nebylo co nakupovat a dopadli bychom jako v Polsku."

"Podle jejich názoru je však pravda, že řešení vzniklé situace lze spatřovat pouze v odstoupení současného vedení, které vede národ do ekonomické záhuby. Ve vládě a v ÚV KSČ není osobnost, to markantně vystupuje právě nyní, která by byla schopná dát společenskému a ekonomickému dění řád a smysl, veřejně vystoupit a národ orientovat."

Dobře, že jim na Národní nařezali

Jasný názor na razii na Národní třídě měli podle denní situační zprávy ministerstva vnitra muži v zeleném.

"Vojáci z povolání VÚ Slaný souhlasí se zásahem pořádkových jednotek proti studentům a odsuzují studenty za jejich vystupování, kdy kladou vládě podmínky a pro společnost ještě sami nic neudělali. Byl kritizován SSM, který má hájit politiku strany a přitom připustil tento dialog. Byla kritizována Čs. televize, která nevysílala žádné záběry ze zásahu jednotek, když např. polská televize je uvedla. Z tohoto postupu pak vznikají názory, že se naše vláda snaží něco tajit."

Podobné názory přicházely i z jiných částí republiky, tvrdí StB ve svém hlášení.

"Zaměstnanci s.p. Sepap Štětí a Krajského ústavu památkové péče v Ústí nad Labem jsou toho názoru, že je třeba vyvrátit zprávu o neadekvátním zásahu Sboru národní bezpečnosti v Praze, zejména zařazováním ukázek vystoupení závadových skupin ve vysílání Čs. televize. Současné relace přinášejí jen záběry z klidných akcí, což zcela jednostranně ovlivňuje myšlení lidí."

Pomoc, bojíme se o děti členů KSČ

Jiné starosti měli zaměstnanci Královopolských strojíren Brno, kteří se podle denního hlášení tajné policie báli o děti funkcionářů KSČ.

"Objevují se obavy o persekuování dětí členů KSČ na středních a vysokých školách ze strany spolužáků. Projevuje se to i v tom, že děti členů KSČ po návratu z demonstrace v Brně dne 20. 11. 1989 rosičům uvedly, že musely jít, jinak by byly považovány za ty, kteří schvalují zákrok Bezpečnosti v Praze a další pobyt ve škole by byl pro ně nežádoucí."

A jak se na situaci v zemi dívala vesnice?

"Z vesnického prostředí okresu Litoměřice, s.p. Benzina Roudnice nad Labem a Krajského soudu Ústí nad Labem jsou zaznamenávány názory odsuzující demonstrace a stávky včetně zapojení umělců v nich."

 

Právě se děje

Další zprávy