Revolucionář i pastýř, myslí si Češi o novém papeži

Jakub Novák
14. 3. 2013 6:29
Jorge Mario Bergoglio není v Česku známý, u věřících však přesto "vyvolává naději"
Foto: Reuters

Praha - Volba Argentince Jorgeho Maria Bergoglia papežem Františkem I. věřící v Česku překvapila obdobně jako jinde ve světě. Většinou ovšem tvrdí, že je to překvapení veskrze příjemné.

Cení si především papežova životního profilu a jeho prvního večerního vystoupení před věřícími.

Oslovení Češi vnímají novou hlavu církve jakožto "pokorného a sociálně citlivého Svatého otce, otevřeného lidem a pevného v otázkách etiky a morálky".

"Ano, bylo to pro mě trochu překvapení. Na druhou stranu, při konkláve před osmi lety to byl jeden z veřejností očekávaných kandidátů," komentoval výsledek volby pro Aktuálně.cz královéhradecký biskup Jan Vokál.

Ačkoliv papeže Františka I. osobně nepotkal, ví, že během svého někdejšího působení na arcibiskupství v Buenos Aires byl znám jednoduchostí svého života a tím, jak moc mu záleželo na péči o chudé a sociálně potřebné.

Zároveň prý vždy vystupoval jako "rozhodný ochránce pokladu víry a nauky církve v zásadních morálních otázkách".

František I. žádá věřící, aby se za něj pomodlili k Bohu.
František I. žádá věřící, aby se za něj pomodlili k Bohu. | Foto: Reuters

"V jeho krátkém projevu mě velmi oslovilo, že hned na začátku v modlitbě zasvětil svou službu Panně Marii. Z této volby se raduji a přijímám ji jako veliký dar Boha člověku. Jako biskup vyjadřuji papeži Františkovi hlubokou úctu a bezpodmínečnou poslušnost," dodává Vokál.

Ochránce víry i morálky

Od nového papeže tudíž biskup Vokál očekává rozhodnost, zejména v otázkách etiky, s velkým důrazem na zachování hodnot.

Podobně to vidí i kardinál Miloslav Vlk.

"Vybral si jméno František, to je už jaksi určité znamení, že si vybral jméno světce, který je pokorný, který je chudý, a to ho v podstatě charakterizuje. Protože papež František je opravdu člověk pokorný, člověk, který má smysl pro druhé, empatii pro chudé, zvlášť v Argentině," řekl zase o novém papeži kardinál ve veřejnoprávní televizi.

"Je pastýřem, což znamená, že je otevřený pro lidi. Má smysl pro diecézi. Takže není především teolog, i když má také vystudovanou teologii, je především pastýř, především člověk, který se sklání k chudým lidem a má pro ně pochopení," konstatoval Vlk.

Podívejte se: Máme nového papeže, slaví věřící

Raduje se Kalousek i Polčák

V českých politických kruzích volba rezonuje především ve stranách blízkých křesťansko-demokratické tradici (ve sněmovně momentálně zastoupené TOP 09, která se před lety odštěpila od KDU-ČSL).

"Jsem velmi příjemně překvapen, nový papež působí skromně i duchovně, příjemně překvapil i tím, že požádal věřící o modlitbu za něj. Myslím, že kardinálové vybrali velmi dobře," ohodnotil volbu šéf poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík.

"Nepřekvapilo mě, že je papež z Jižní Ameriky - Evropa žije ve víře v konzum, myslím, že volba jihoamerického papeže je velmi dobrá. Domnívám se, že František I. přispěje k usmíření církve ve světě a že bude v mnohém pokračovatelem Jana Pavla II.," dodává Gazdík.

"Mám velkou radost, že je to jezuita, což je zárukou racionálního přístupu a hluboké sebereflexe. Svatý otec se narodil ve stejný den jako já a studoval chemii jako já - co víc si můžu od nového papeže přát," řekl po volbě ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Archivní snímek ukazuje (tehdy ještě) kardinála Bergoglia s vlaječkou oblíbeného klubu San Lorenzo.
Archivní snímek ukazuje (tehdy ještě) kardinála Bergoglia s vlaječkou oblíbeného klubu San Lorenzo. | Foto: Reuters

Volbu prožíval i Gazdíkův spolustraník z hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák.

"Volbu jsme prožívali v rodinném kruhu všichni. Popravdě řečeno jako hříšný katolík jsem byl napjatý, protože Svatý otec má před sebou spoustu úkolů se svými ovečkami," řekl.

Revoluční papež?

"Po oznámení jména jsem vůbec nevěděl, o koho jde, nicméně jeho profil i velmi sympatický projev na mne zapůsobil. A jméno mne ohromilo - přebral jsem si to tak, že je to také odkaz na Františka z Assisi, který byl vlastně prvním reformátorem církve a z dnešního pohledu možná i revolucionář," dodává Polčák.

Podobný pohled sdílí také senátor František Bublan (ČSSD).

"Je pro mě zajímavé jméno, které si zvolil - to, že si zvolil nové jméno, naznačuje, že by mohl chtít nastolit novou éru, nové směřování katolické církve," říká Bublan a zároveň si chválí také volbu papeže z Jižní Ameriky.

"V Evropě se pojetí křesťanství do velké míry rozplynulo, nemá takovou dynamiku jako třeba právě v Jižní Americe," míní Bublan.

Podívejte se: Konkláve, den první. Po úterý je papež stále neznámý

Pro Marka Bendu (ODS) byla volba "lehce překvapující" - a to zejména svou rychlostí.

"Modlil jsem se za dar Ducha svatého pro celé konkláve, takže věřím, že jde o boží vůli," komentoval výsledek Benda, někdejší spoluzakladatel Křesťansko-demokratické strany, již vedl po roce 1990 jeho otec a která později splynula s ODS.

Benda junior, dnes šéf poslanců ODS, předpokládá, že přijetím jména František naznačil nový papež "své přání věnovat se i těm nejubožejším a nejbědnějším".

Rychlostí volby byl zaskočen také Václav Votava (ČSSD), který zároveň čekal, že po odstoupení Benedikta XVI. bude zvolen mladší papež.

"Nemá vazby na strukturu Vatikánu, to může být nevýhoda, ale možná, že je to i dobré. Nebude to mít ale lehké," hodnotí volbu papeže Votava.

 

Právě se děje

Další zprávy