Revoluce v rozhlasu: Tři stanice končí, nová má problém

Jakub Novák
27. 2. 2013 11:25
Českému rozhlasu Plus by navíc brzy mohl přibýt konkurent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hana Pecinová

Praha - Vtěsnání programu tří stanic do jedné, k tomu nepříliš lukrativní střední vlny a blížící se konkurent. Takový začátek má nachystána nově vznikající rozhlasová stanice mluveného slova Český rozhlas Plus.

Příchod jejího soupeře navíc nebude zřejmě dlouho trvat.

Společnost Lagardere Active ČR, která přebírá vysílání BBC v Česku, totiž slíbila jak zachování anglického vysílání, tak i celkového zpravodajsko-informačního charakteru stanice, na jejíchž vlnách doposud Český rozhlas vysílal stanici Rádio Česko.

ČRo Plus, jejímž šéfem se stane současný šéfredaktor ČRo 6 Daniel Raus, bude nucena do svého osmihodinového denního vysílání vstřebat program tří doposud samostatně fungujících stanic - ČRo 6, ČRo Leonardo a Rádia Česko.

Ke spuštění nové stanice dojde 1. března v 16 hodin - tedy první den po skončení smlouvy mezi Českým rozhlasem a společností BBC Radiocom, na jejímž základě nyní na frekvencích BBC vysílá po část dne Rádio Česko.

Snahu rozšířit tuto spolupráci stoplo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která na svém červencovém zasedání zamítla návrh na její rozšíření.

Namísto šesti hodin, které doposud měla ve vysílání BBC stanice Českého rozhlasu Rádio Česko, zde byl požadavek na prodloužení této doby na dvojnásobek.

Radní to odůvodnili tím, že požadovaná změna je v rozporu s platným zněním zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který tvrdí, že "provozovatel vysílání s licencí nesmí přebírat program ani části programu od provozovatele vysílání ze zákona".

Prakticky nic ale nebrání tomu, aby toto zpravodajství BBC produkovala buď sama, nebo ve spolupráci se soukromým vlastníkem.

Podívejte se: Vývoj autorádií

BBC se proto rozhodla svůj 100% podíl v BBC Radiocom (Praha) prodat české pobočce francouzské Lagardere Active Radio International.

Lagardere Active ČR, které šéfuje Michel Fleischmann, v Česku provozuje například komerční rádia Evropa 2, Frekvence 1 nebo Rádio Bonton.

Ve druhé polovině letošního února potom Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tento obchod schválila.

Tři celoplošné stanice. Další musí schválit poslanci

Český rozhlas proti tomuto rozhodnutí dlouhodobě protestuje. Jeho zástupci podali mimo jiné podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však rozhodl tak, že toto sloučení nepodléhá jeho povolení.

Nová stanice Českého rozhlasu by kromě internetu a digitálního multiplexu měla být vysílána také na středních vlnách, které doposud využívá stanice ČRo 6 a na které ve zbytku času vysílá ČRo 2.

To bude ostatně jedním z jejích největších handicapů - jedinou šancí by tak pro ni byla změna zákona, který v současné době umožňuje ČRo provoz tří celoplošných stanic a jejich rozšíření o jednu další.

Český rozhlas si od sloučení všech tří stanic slibuje "konec tříštění sil v několika redukovaných a neplnohodnotných staničních projektech" a zejména milionové úspory.

Současný provoz všech tří stanic vychází - podle informací, které byly prezentovány v listopadu loňského roku na jednání Rady Českého rozhlasu - na 82 milionů korun.

Celkové náklady na provoz ČRo Plus jsou odhadovány na přibližně 61 milionů korun. Plánovaná úspora tedy mírně přesahuje 25 % souhrnných nákladů všech tří stanic.

Méně stanic, stejné poplatky

Koncesionářských poplatků se to však nijak nedotkne. Podle plánů přednesených Radě ČRo by měly uspořené prostředky zůstat v programu a být tam tak "ponechány na posílení zpravodajství a umělecké tvorby".

Navzdory zachování části pořadů dojde pochopitelně k úpravám jejich stopáže -  například pořad "Názory a argumenty", který v současnosti vysílá ČRo 6 v 50minutové stopáži, tak dostane na nové stanici o dvacet minut kratší čas.

Podle vyjádření stanice na Facebooku však jde jen o zdánlivé krácení. "Po zprávách v 18.00 startuje pořad ´Zaostřeno´, jehož hlavním žánrem je analytická reportáž. Na něj následně navážou ´Názory a argumenty´ ve formátu, na který jste zvyklí, a s vašimi oblíbenými autory," brání se.

"Za plnohodnotné pokračování" práce ČRo Leonardo stanice považuje hodinový pořad věnovaný vědě a vysílaný od pondělí do soboty mezi čtvrtou a pátou odpoledne.

V diskuzích na webových stránkách ČRo jsou to pak zejména posluchači této stanice, kteří jeho redukci silně kritizují.

"Vedení ČRo takto postupuje zcela proti smyslu a poslání veřejnoprávního média, které by mělo svým zaměřením pokrývat co možná nejširší spektrum oblastí života společnosti. To znamená, věnovat se i tématům, která nemusí být atraktivní pro většinu posluchačů. Rádio Leonardo osobně považuji za zcela jedinečný projekt, který svou kvalitou daleko převyšuje všechny naše rozhlasové stanice a našel si své mnohé příznivce i za hranicemi ČR," píše například jeden z posluchačů diskutující pod jménem Radim Vasat.

Co říkáte na novou stanici Českého rozhlasu? Jde o krok správným směrem? Má taková úspora na úkor tří zrušených stanic smysl? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Právě se děje

Další zprávy