Restaurace zvala demonstranty na lososa i vepřové koleno, otevřeno má přes zákaz dál

Tereza Patočková Tomáš Klézl Tereza Patočková, Tomáš Klézl
11. 1. 2021 16:27
Pražská restaurace Šeberák hlásí otevřeno. A to i přesto, že v Česku už třetím týdnem platí nejpřísnější koronavirová omezení. To ale její majitel Jakub Olbert odmítá a lidi dál zve do svého podniku - naposledy rozdával letáky na nedělní demonstraci proti vládním opatřením. "Přijde mi to v pořádku, mít otevřeno, protože si myslím, že celý systém řešení pandemie nikam nevede," uvedl Olbert.
Foto: Facebook Restaurace a sportovní areál Šeberák - oficiální

Lidé na nedělní demonstraci proti vládním opatřením dostávali letáky s nadpisem "Menu zavřené restaurace". Ta ovšem podle slov majitele uzavřená není - jídla z menu si mohli hosté sníst bez restrikcí uvnitř.

Foto: Aktuálně.cz

"Včera po demonstraci tu byl nával, ale spousta lidí to vzala jen jako poutní místo a dala si pouze něco venku," řekl Aktuálně.cz Olbert. Dodal, že otevřeno má restaurace pořád. Že by mohly otevřené restaurace přispět k přeplnění českých nemocnic covidovými pacienty, Olbert odmítá. "Tabulka ministerstva zdravotnictví, která vyšla těsně před Vánocemi, říká, že se v restauracích nakazilo méně lidí než u hasičů a policie, proto si myslím, že restaurace ohniskem nákazy určitě nejsou," míní.

Podle něj to však není tak, že by při provozu během zákazu restaurace nedodržovala žádná opatření proti šíření koronaviru. "Dezinfekci máme na stolech i na záchodech a obsluha si roušku vezme, když si to hosté přejí," říká.

"Kdyby nahoře byl někdo, kdo by mluvil srozumitelně a neztrácel důvěru, pak ano, pak bych nařízení následoval. Já jsem celý březen splňoval veškerá nařízení, která byla, a ještě jsme i charitativně pomáhali spoustě lidem v okolí. To, co se teď rozjelo v zimě, je ale devastace malých a středních podniků, a poměrně cílená," uvedl pro Aktuálně.cz Olbert.

I přesto ale přiznává, že se pokut a sankcí spojených s porušováním nařízení obává. S dotazem, zda se policie případem otevřené restaurace zabývá, se redakce Aktuálně.cz obrátila na Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy. "Ke konkrétní provozovně se Vám ze zákona vyjádřit nemohu," napsal mluvčí Jan Daněk.

"Nicméně mohu sdělit, že když policisté zjistí nebo je jim oznámeno porušení vládních nařízení, tak věc vždy prověří. Na místě pak mohou věc řešit domluvou, pokutou nebo oznámením. V těchto případech se jedná nejčastěji o oznámení správnímu orgánu, který je pak kompetentní věc řešit," doplnil.

Jakub Olbert je aktivním organizátorem v hnutí Chcípl pes. S jeho peticí Otevřeme Česko v minulých dnech objížděl republiku a sbíral podpisy. Na podpisová místa vozil také rakev, která představovala smrt drobných živnostníků. Lidé do ní mohli bít "poslední hřebíky". 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy