Respekt: Kundera roku 1950 udal muže totalitní policii

Domácí Domácí
12. 10. 2008 19:00
Udání odbojáře dokládá dokument z archivu

Praha - Světově proslulý literát českého původu Milan Kundera v nejtvrdších letech komunistické totality udal mladého člověka, zjistil časopis Respekt. Mladému odbojáři hrozila smrt, nakonec prožil 14 let v nejtěžších komunistických žalářích.

Dosud neznámý dokument z archivů dokládá, že tehdejší student Kundera šel na policii a udal, že s ním na kolejích přebývá podezřelý člověk, známý jeho kamarádky.

Mladého Miroslava Dvořáčka obratem zatkla policie, žalobce pro něj - jak bylo v roce 1950 zvykem - následně žádal trest smrti.

Zatčený muž byl jedním z emigrantů roku 48, který se vrátil do Prahy ve službách exilových "odbojářských buněk".

Dostal 22 let těžkého žaláře, nakonec byl propuštěn po čtrnácti letech a v roce 1968 emigroval do Švédska.

Kundera, který se s českými médii nebaví, na nová odhalení zatím nijak nereagoval.

Během večera vydáme další podrobnosti 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy