Stát vyjednal dodávku Nurofenu pro děti, třetina dorazí do Vánoc. Chybí v celé Evropě

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2022 20:06
Ministerstvo zdravotnictví v úterý vyjednalo dodávku 300 tisíc balení Nurofenu pro děti do Česka. Do Vánoc by měla dorazit první část, zhruba třetina, sdělil ve středu před jednáním vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Problém s nedostatkem sirupu je podle něj celoevropský.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Státní ústav pro kontrolu léčiv v pondělí informoval, že sirup Nurofen pro děti nebude dostupný do poloviny března příštího roku. Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Do Česka v těchto dnech firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti.

Výrobce Reckitt Benckiser ve středu v podvečer ale sdělil, že do března příštího roku bude nedostupný pouze Nurofen pro děti 20 miligramů na mililitr s pomerančovou příchutí. V prodeji bude příští týden Nurofen 20 miligramů na mililitr určený pro pacienty od tří měsíců ve stomililitrovém balení a Nurofen 40 miligramů na mililitr určený pro pacienty od šesti let ve stomililitrovém balení.

Oba léky budou k dostání ve formě rozpustného prášku s jahodovou příchutí. Lidé budou moci koupit i čípky Nurofen pro děti 125 miligramů. "Na vyřešení dočasné situace s nedostatkem léků intenzivně pracujeme s našimi výrobními závody i dodavateli," uvedla firma.

Dodávka Nurofenu pro děti bude rozdělena plošně do sítě lékáren, řekl ministr zdravotnicví Vlastimil Válek (TOP 09). Distributoři ve spolupráci se ústavem pro kontrolu léčiv už to podle něj připravují. Podle ministra je nutné situaci řešit systémově, ve vnitřním připomínkovém řízení proto je novela zákona o léčivech. Ta má mimo jiné přinést lepší přehled o stavu v lékárnách či povinnost distributorů držet zásobu léků na předpis.

Ústav pro kontrolu léčiv by měl mít podle Válka povinnost mít informace o množství léků v lékárnách on-line tak, aby mohl okamžitě reagovat v případě, že je pokles u nějakého léků výrazný a výrobce navíc ohlásí informaci o výpadku. Ústav nyní dostává informace v poměrně dlouhých intervalech a není schopen operativně reagovat, míní vicepremiér.

U léků, které jsou na předpis, by distributoři měli držet zásobu. Podle Válka se ještě povede debata o tom, na jak dlouhou dobu, on by se přimlouval zhruba za šest týdnů. "Kdyby došlo k výpadku u léků na předpis, aby lék v síti byl a lékárny ho dostávaly jenom v tom množství, které opravdu potřebují pro své pacienty," poznamenal.

Výroba mimo Evropu i panika zákazníků

Válek také chce otevřít diskusi o tom, zda se neobjevily v posledních zhruba 30 letech nějaké nové skupiny léků, u nichž by se dalo debatovat o tom, zda by některé neměly být plně hrazené. Znamenalo by to podle ministra velké náklady pro zdravotní pojišťovny, debatu má ale za legitimní. "Je potřeba pružněji reagovat na to, jak se vyvíjí farmakoterapie a obecně léky," dodal.

Nenahraditelných léků chybí jednotky až desítky ročně, ostatní jdou podle České lékárnické komory většinou nahradit. Nedostatkový sirup proti horečce ale od května chybí už potřetí. Příčiny výpadků jsou podle lékárníků různé, někdy se je ale lékárny ani nedozvědí. Za problém považují i to, že se výroba velké části léků přesunula mimo Evropu. Někdy může být za výpadkem i panika, při nedostupnosti léku se lékárny či pacienti zásobí jeho náhradou.

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) nemá stát z dřívějška s vytvářením zásob konkrétních léků úplně dobré zkušenosti, protože u některých se následně musely likvidovat. Lékové zabezpečení ale podle něj má vliv na bezpečnost státu a vláda tomu věnuje velkou pozornost, dodal.

Video: Kvůli inflaci hrozí, že z českého trhu zmizí některé léky na předpis, říká Vrubel (27. 4. 2022)

Válka na Ukrajině nebude mít na výpadky léků vliv. Problémem je ale inflace, která vytváří obrovský tlak na růst cen, surovin a služeb. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy