Řešili mu přestupek. Super, seš zlato, děkoval politik

Miloslav Lubas
22. 10. 2010 23:30
Proces s bývalým policejním ředitelem v Liberci odhaluje, jak uplatňovali svůj vliv politici ČSSD
Martin Sepp na autodromu. Rychle však umí jet i přes obec.
Martin Sepp na autodromu. Rychle však umí jet i přes obec. | Foto: Krajský úřad Libereckého kraje

Liberec  - Náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp je politikem ČSSD a vliv umí uplatňovat. To naznačily i policejní odposlechy, které zazněly u soudu s bývalým ředitelem police v Liberci Miroslavem Dvořákem.

Proces neodkrývá jen "práci" tohoto někdejšího vlivného policisty, ale také jeho vztahy s regionálnimi politiky - kromě Seppa také s europoslancem Robertem Duškem.

Dušek, jak se z policejních nahrávek ukázalo, mohl úkolovat policejního ředitele a kdykoli mohl získat informace, které potřeboval.

V případě Martina Seppa jsou zase nahrány hovory ilustrující to,  jak se řešil Seppův dopravní přestupek. 

Oslav to v klidu

Nahrávky, na nichž hovoří policejní exředitel a Martin Sepp, následují poté, co Sepp na Silvestra 2008 překročil v obci povolenou rychlost o 49 kilometrů.

Když ho lapili policisté, kontaktoval ihned SMS zprávou tehdejšího okresního policejního ředitele Dvořáka. 

V odposleších mimo jiné zaznělo:

Dvořák k Seppovi: „Teďka to nech bejt, a my se ozveme. Není to tak jednoduchý…No jo, ale na tohleto chodí kontroly, to se zakládá a kontroluje. To je ten nejhorší problém. Dobře, uvidíme. Hele, slav v klidu Silvestra a uvidíme."

Dvořák Seppa upozornil, že může dostat pokutu 10 tisíc korun a přijít na rok o řidičský průkaz.

Ten náš Martin

Později mluvil Dvořák o Seppově přestupku se svým podřízeným a svým nynějším spoluobžalovaným Miroslavem Valáškem, vedoucím dopravní policie na Liberecku.

Foto: Jan Langer

Dvořák: „Vzpomněl jsem si na toho našeho Martina. Bude to v pořádku?"

Valášek: „Bude."

Dvořák: „Už jsi ho předvolával?"

Valášek: „Ne."

Dvořák: „Takže to dáme dohromady?"

Super, jsi zlato

A znovu dialog Dvořák - Sepp.

Dvořák: „Čau, čau. Hele, nebav se o tom do telefonu, mám to už u sebe. Bude to v pořádku, jo."

Sepp: „Super, jsi zlato."

Dvořák: „Takže je to dobrý, jenom se když tak u nás budeš muset zastavit a budeme to muset vyřešit, aby to pro tebe dopadlo dobře."

Sepp: „Jo, díky moc."

Dvořák: „Nebavme se o tom po telefonu."

Přišel jsem o řidičák

Martin Sepp navzdory tomu Aktuálně.cz několikrát řekl, že nikdy o žádné zahlazení přestupku nestál.

"Já jsem nikdy nikoho z policie nekontaktoval, aby něco zahladil. To je nesmysl, nikdy bych to neudělal a kategoricky to odmítám," tvrdil Aktuálně.cz krátce poté, co byl Dvořák zatčení.

Na začátku procesu mluvil podobně. „Nikdy jsem se s panem Dvořákem o zahlazení přestupku nebavil, to je lež. Poslal jsem mu jen SMS, že mne stopli. Týden před tím jsem na něj apeloval, aby přidal radary v Libereckém kraji. Tak mi to přišlo vtipné," říká. 

"Od začátku jsem byl smířený s tím, že přijdu o řidičský průkaz, a nakonec jsme o něj i přišel," dodal.

Založ to

Exšéf dopraváků Valášek, který Sepův případ řešil, sedí při procesu na lavici obžalovaných kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Dvořák mi řekl, ať to (míněno Seppův přestupek - pozn. autora) zařídím a prověřím," vypověděl u soudu.

Spojil se prý s velitelem hlídky a dozvědel se, že Sepp se přestupku opravdu dopustil. „Ředitel pak volal Seppovi, ať to neřeší, že je to zařízený," konstatoval Valášek.

V obžalobě stojí, že Dvořák Valáška  pověřil, aby radarový záznam o Seppově přestupku založil mezi nečitelné, a řekl policistům, ať mlčí.

Valášek však při hlavním líčení upozornil, že Seppův přestupek skončil pouze mezi nevyřízenými věcmi. „Zůstal tam, protože jsem čerpal studijní volno, bral si dovolenou a do práce chodil jen výjimečně," řekl.

Nenechám se vyhodit

U soudu také Valášek uvedl, že zaúkoloval jednoho z podřízených, ať přestupek zaeviduje a Seppa pozve k vysvětlení. To se však nestalo.

„S Dvořákem jsme polemizovali o tom, jestli by měl být Sepp za přestupek stíhaný. Já jsem na tom trval a řekl jsem mu, že se kvůli Seppovi nenechám vyhodit od policie," uvedl Valášek.

Na vyřešení Seppova přestupku dával zákon Valáškovi čas jeden rok.

„Kdyby mě nezatkla inspekce, udělal bych to. O Seppově přestupku vědělo víc lidí. Mluvil jsem o něm se současným vedoucím odboru dopravní policie na krajském ředitelství i s pracovníkem odboru dopravy na Krajském úřadu v Liberci," vysvětlil Valášek.

Europoslanec Dušek.
Europoslanec Dušek. | Foto: Martina Machová

Ušili to na mě 

Dvořákovi hrozí až osm let vězení, Valáškovi tři roky. Prvně jmenovanému klade obžaloba za vinu sedm trestných činů - třikrát zneužití pravomoci veřejného činitele, jednou o podvod, přijímání úplatku, porušování služební povinnosti a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Dvořák se považuje za oběť spiknutí. Novinářům řekl, že ho zlikvidovali jeho nepřátelé, poněvadž ho sociální demokraté chtěli udělat policejním prezidentem a prosazoval, aby se policie přestala zbytečně utrácet peníze.

Soudce Richard Skýba odročil hlavní líčení na 8. až 10. prosince. Kromě řady policistů vyslechne jako svědky i libereckého hejtmana Stanislava Eichlera a také oba zmíněné sociální demokraty Roberta Duška a Martina Seppa.

 

Právě se děje

před 5 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 37 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy