Řeší se osud vedení inspekce GIBS. Prý šikanuje policisty

ČTK ČTK
13. 4. 2014 14:19
Liga lidských práv v březnu podala na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání pravomoci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Generální inspekce bezpečnostních sborů

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zjišťuje, zda inspekce prověřování policistů dotahuje k jejich obvinění, žalobě a případně odsouzení, či zda někdy nejde jen o šikanu. Výsledek této prověrky bude mít vliv na osud ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka.

Ministr to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů, nespadá pod ministerstvo vnitra, ale pod vládu.

Chovanec připustil, že někteří policisté mají pocit, že je inspekce šikanuje. Současně ale podle něj platí, že GIBS je potřebná instituce a je nutné odlišit, kdy si někdo oprávněně stěžuje, od případů, kdy takto argumentuje policista, který se opravdu dostal do konfliktu se zákonem.

Podle ministra není možné usoudit jen podle počtu stížností na GIBS, zda inspekce funguje dobře, nebo ne. "V každém případě, pro mě zásadní číslo je, kolik policistů, kteří byli v začátku prověřováni, bylo následně obviněno, obžalováno a odsouzeno," uvedl. Právě tenhle poměr podle něj vypovídá o tom, jestli GIBS funguje tak, jak má.

Výhrady k práci GIBS dala nedávno najevo Liga lidských práv. V březnu podala na inspekci trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání pravomoci. GIBS podle ligy například úmyslně nevyšetřuje některé případy policejního násilí, inspekce je prý také zneužívána proti nepohodlným policistům.

Inspekce se nevyjadřuje

Vedení GIBS se podle mluvčí inspekce Radky Sandorové nechce k trestnímu oznámení nyní vyjadřovat.

Liga minulý měsíc zveřejnila analýzu monitorující dvouleté působení GIBS. "Vyplývá z ní, že její ředitel Ivan Bílek a jím dosazené vedení naprosto selhali při plnění úkolů inspekce a měli by být co nejrychleji vyměněni," uvedl mluvčí ligy Dan Petrucha. Podle ligy se náměstek inspekce Dušan Brunclík podílel na kriminalizaci a likvidaci policisty Rudolfa Setváka, který se měl před lety stát ředitelem inspekce, a byl soudem osvobozen.

Brunclík byl protikandidátem Tomáše Tuhého na funkci nového policejního prezidenta. Odborná komise jednoznačně doporučila do funkce dosavadního náměstka policejního prezidenta Tuhého a Chovanec ho do ní v sobotu ustanovil. Ministr dnes v ČT připustil, že Brunclíkovi mohlo v očích členů komise ublížit, že je právě z inspekce.

GIBS podle něj mezi policisty oblíbená není, to je ale podle Chovance logické a samo o sobě to neznamená, že inspekce pracuje špatně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy