Reportáž ze základní školy v Trmicích

Reportáž ze základní školy v Trmicích
Do zdejší základní školy chodí přes 250 dětí z Trmic i okolí.  Přibližně 60 procent z nich spadá do kolonky "dětí se sociálním znevýhodněním".
Většina těchto dětí pochází ze sociálně slabších, ekonomicky nestabilních či rozvrácených rodin, kdy výchovu zajišťuje pouze jeden rodič.
Nejedná se ale pouze o děti romské, ale i děti většinové společnosti.
V roce 2011 britské velvyslanectví pořádalo na ústecké univerzitě seminář věnovaný inkluzivnímu vzdělávání. Seminář byl směřovaný do řad českých kantorů s cílem ukázat jim příklady dobré praxe z Velké Británie. Zástupci trmické školy se ho účastnili a právě zde navázali první kontakt s inkluzivní školou v anglickém Leicesteru.
Foto: Sandra Štefaniková
Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
5. 7. 2013 16:40

Trmice - Když se před dvěma lety vydali zástupci malé školy z malého města Trmice na seminář o inkluzivním vzdělání do Ústí nad Labem, netušili, že brzy navážou plodnou spolupráci. Pod záštitou britského velvyslanectví chtěli tehdy učitelé z Babington College v Leicesteru představit českým pedagogům, jakým způsobem funguje inkluze v Anglii. Přestože se seminář na české ani anglické straně nesetkal s velkým úspěchem, pokusila se trmická škola s Babington College navázat spolupráci. O dva roky později měli již učitelé z Trmic možnost školu v anglickém Leicesteru navštívit a inspirovat se tamějšími učebními metodami. Stejně tak učitelé z Babingtonu přijeli do Trmic a plánuje se další dlouhodobá výměna pedagogů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy