Reportáž: Stát zesílil kontrolu na hranicích s Rakouskem, ostnatý drát zůstává v muzeu

ČTK ČTK
10. 10. 2015 20:30
Zesílená policejní aktivita byla od sobotního rána patrná i na menších hraničních přechodech mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy. Opatření souvisí s migrační krizí. Kontroly se soustřeďují hlavně na větší auta a dodávky přijíždějící z rakouské strany.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Česká policie od soboty kvůli migrační krizi přechodně rozšířila namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem. Zesílená policejní aktivita je od sobotního rána patrná i na menších hraničních přechodech mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy.

Čtyřčlenné hlídky zastihli zpravodajové ČTK například u Poštorné a Valtic na Břeclavsku. Kontroly se soustřeďují hlavně na větší auta a dodávky přijíždějící z rakouské strany. Víkendový provoz je ale na menších přechodech minimální.

Na hraničním přechodu Valtice-Schrattenbach policisté zastavují řidiče shodou okolností přímo před Muzeem železné opony, jehož exponáty připomínají někdejší hermeticky uzavřenou hranici. Ostnatý drát ale zatím zůstává v muzeu, atmosféra na hranici je klidná, ačkoliv se z okolních vinic pravidelně ozývají výstřely děl na plašení špačků.

Silnici využívají hlavně lidé z blízkých vesnic, kteří jezdí na nákupy či do práce na druhou stranu hranice. "Jedeme na výlet," zaslechli policisté od jedné z kontrolovaných řidiček. Další rakouští řidiči mířili do Česka na oběd či za příbuznými. Kontrole dokladů a zavazadlového prostoru se nikdo nebránil.

Nedaleko Valtic spojuje Moravu s Rakouskem ještě nenápadná a málo využívaná asfaltka, jež končí v Katzelsdorfu. Žádná policejní hlídka ji nestřežila, hranice vedoucí mezi vinohrady se dala projet bez kontroly.

Čtyřčlenná hlídka naopak čekala u rušnější silnice vedoucí od rakouského Reintalu do Poštorné u Břeclavi. Policisté se tam soustředili hlavně na dodávky a vozidla s větším zavazadlovým prostorem.

Policie od soboty kvůli migrační krizi přechodně rozšířila namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem, počet policistů se tam zvýšil z 200 na 720. Nasazeni jsou policisté z devíti krajů a nově také celníci, dosud cizinecké policii pomáhali kolegové ze čtyř krajů.

Pomoci policistům je připravena také armáda. V pohotovosti má poblíž některých hraničních přechodů s Rakouskem od pátečního večera 650 vojáků ve třech objektech. Nasazeni do akce mohou být do 120 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy