Přivezou jim granáty z Vrbětic. Jsme jiná liga, tvrdí Květná

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
16. 12. 2014 5:30
Deník Aktuálně.cz se vypravil do Květné na Svitavsku - obce se čtyřmi stovkami obyvatel. Armáda tady znovu otevřela muniční sklady a dopraví sem téměř tři tisíce tun střeliva z Vrbětic na Zlínsku.
Brána vojenského areálu v Květné.
Brána vojenského areálu v Květné. | Foto: Vojtěch Marek

Květná (Svitavsko) – Nenápadná obec Květná v Pardubickém kraji nedaleko Poličky se nijak neliší od jiných vesnic. Přesto se o ní nedávno takřka ze dne na den dozvěděla celá země.

Vláda rozhodla, že znovu otevře zdejší muniční sklady. Tytéž sklady, které před rokem nechalo ministerstvo obrany kvůli úsporám zavřít, ačkoliv je předtím za stamiliony opravilo.

Vojáci sem mají převézt téměř tři tisíce tun ženijní munice společnosti Excalibur Army z jiného skladu, nyní také mediálně hodně známého: z Vrbětic na Zlínsku, kde v posledních týdnech vyletěly do povětří dvě budovy a už dva měsíce tam policejní pyrotechnici pročesávají terén a hledají granáty a další střelivo rozmetané v okolí i několika kilometrů.

Vojenský prostor, vstup zakázán

Areál muničního skladu v Květné leží dva kilometry za vsí v lesích.

Dvaatřicet prázdných skladů však zůstává veřejnosti skryto. Pěšiny vedoucí hustým lesem dovedou zvědavce pouze k betonové zdi s ostnatým drátem a výmluvným nápisem: "Vojenský prostor, vstup zakázán".

Škvírou mezi železnými vraty můžete zahlédnout jen kus vybetonované cesty a další bránu. Vše ostatní se skrývá za smrčky.

Podle starosty Petra Škvařila jde o jeden z nejlépe vybavených areálů v zemi. "Technicky je náš sklad mnohem lépe vybaven, je to úplně jiná liga než ve Vrběticích," tvrdí starosta.

Ačkoliv jsou sklady prázdné, dovnitř se kromě ochranky nikdo nedostane. Na pořádek dohlížejí bývalí vojáci, kteří sledují kamery ve velínech. Zaměstnává je státní podnik Vojenské lesy a statky, který zajišťuje ostrahu objektu pro ministerstvo obrany.

Sklad zavřeli. Zn.: šetříme

Sklad je v obci přes šedesát let - přesně od roku 1949. V roce 1990 odsud odešla sovětská armáda a areál byl několikrát zrenovován. Vloni však armáda přiškrtila rozpočet a muniční sklad i zásobovací středisko zrušila.

"Hledali jsme efektivní řešení, která by přinesla nezbytné úspory. To se týká rovněž celého skladového hospodářství a s tím spojené redukce skladů. Vzhledem k zavádění nových systémů zbraní a munice do armády již není kapacita střediska v Květné pro ministerstvo obrany využitelná. Proto jsme se rozhodli pro zrušení," vysvětlila loni v lednu Svitavskému deníku Jana Růžičková z Generálního štábu Armády České republiky.

Armáda se pak areál snažila neúspěšně prodat. Budovy bývalých kasáren u hlavní brány do areálu zůstávají opuštěné.

Někdo brblá, jinému je to jedno

Přestože jsou podle Škvařila lidé na sklad zbraní zvyklí, po explozi ve Vrběticích si rizika spojená s jeho provozem uvědomují mnohem víc. Někdo brblá, někomu je to jedno.

"Mně to nevadí, já jsem jako dítě prožila horší věci," říká dvaasedmdesátiletá Marie. Bydlí v jednom ze čtyřiadvaceti panelových bytů u nádraží a od první budovy s municí ji dělí zhruba půl kilometru. Navíc je jedna z těch, kterým provoz skladu dával práci. Ve vojenském areálu totiž jako brigádnice uklízela posekanou trávu nebo hrabala listí.

Její sousedka, která odmítne prozradit své jméno, se však obává potíží. "To víte, že je to nepříjemný pocit, kdo by byl rád, že něco takovýho tady je. Nikdo by z toho nadšený nebyl," myslí si obecní úřednice, která se do Květné přistěhovala.

I starosta Škvařil přiznává, že mluvil s nespokojenci. "Mně osobně pár lidí řeklo, že je proti. Nikoho kvůli názoru nekritizujeme, musíme je vyslechnout a vysvětlit argumenty," říká starosta, který obec řídí šestnáct let.

Z přítomnosti vojenského areálu na svém území obec žádné zvláštní výhody nečerpá. Přibyde však několik nových pracovních míst. "Řádově desítky,“ doplnil Škvařil s tím, že bližší počet nesmí kvůli citlivosti informací sdělit.

Stěhovat se kvůli převezení munice podle starosty nikdo nechce. "Jedna rodina se chtěla kvůli informacím v médiích odstěhovat, za dva dny si to ale rozmyslela. Prý jen zpanikařili," popsal.

Největší obavy mají především matky menších dětí. Obyvatelé Květné, které Aktuálně.cz oslovilo, se zároveň shodují, že pokud bude sklady hlídat armáda, věří zajištěné bezpečnosti.

Munice je bezpečný materiál

Obavy se snaží rozptýlit především vysloužilí vojáci, kteří ve skladech pracovali přímo s municí. Třeba Luboš Jílek. Proti převozu zhruba 2 800 tun munice, což je víc než třetina materiálu z Vrbětic, nic nenamítá.

"Ať ji sem přivezou. V muničáku jsem pracoval, jsem informovaný a vím, jak to tam bude vypadat. Žádný soukromník tam nebude mít přístup,“ tvrdí Luboš Jílek.

Se zavřením květenského skladu ztratil práci i bývalý pyrotechnik, obyvatel stejného domu a současný místostarosta Vojtěch Pražan. S municí pracoval dvacet let, šéfoval osmnácti lidem a navštívil všechny muniční sklady v České republice. “Měl jsem na starosti vyšetřování, příjem, výdej munice a všechno, co se okolo toho dělá,“ řekl Aktuálně.cz. Podle něj jde o bezpečný materiál.

"S municí se může zacházet téměř jakkoliv, je testovaná na pád z výšky - udává se dva metry. Ale munice, která se přepravuje třeba lodní dopravou, musí být testována na vyšší pádovou výšku,“ popsal Vojtěch Pražan.

Podle Pražana mohl být první výbuch ve Vrběticích zapříčiněn špatnou manipulací s municí. "Druhý výbuch si nedokážu vysvětlit. Munice sama o sobě nebouchne, musí jí někdo pomoct," uvedl.

Riziko výbuchu v dobře zabezpečeném skladu je prý nízké. “Může se stát nějaká chyba, ale riziko je zhruba 0,1 %. Myslím si, že je to bezpečnější, než když půjdu tady do Květné do hospody po silnici (po hlavním tahu na Svitavy, kde nevede chodník, pozn. red.)," dodal.

Pražan nyní pracuje jako technik ve svitavském obchodním domě. Ve znovuotevřeném skladu by se však mohl opět vrátit ke své původní profesi.

Stěhovat se kvůli skladu nikdo nechce

Detailní znalosti bývalých zaměstnanců skladu se teď hodí starostovi Květné Petru Škvařilovi. Může tak lépe informovat nejen obyvatele Květné, ale i okolních obcí. 

Občanům předává zprávy většinou individuálně a neformálně. Květenští za ním chodí domů, setkává se s nimi na ulici, odpovídá na telefonické dotazy i SMS zprávy. První oficiální sezení s občany se uskutečnilo v pondělí večer - tedy v den, kdy armáda zakonzervovaný sklad zprovoznila. Další setkání by se mělo uskutečnit po Novém roce.

Obyvatele se snažil už dříve uklidnit i ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který do obce osobně zavítá v úterý. V rozhovoru pro Aktuálně.cz minulý týden řekl, že vrbětický sklad fungoval úplně jinak než ten v Květné. "Měl přece jen v lecčem výlučný režim a řada lidí z toho mohla profitovat," řekl ministr.

Podle Stropnického bylo takovýchto organizací či lidí, kteří "si pravidla činnosti v muničním skladu překrucovali ve svůj prospěch", víc.

Armáda jako záruka bezpečnosti

Květná i okolní obce si navíc kvůli výbuchům ve Vrběticích stanovily před přemístěním munice několik požadavků. Chtěly, aby střežení zabezpečoval stát prostřednictvím vojenské policie. Aby byla na místě nepřetržitě hasičská jednotka a aby na manipulaci dohlížel stát.

"Nám jde o to, aby munice, která sem půjde, nebyla něco, co se dělá na koleně. Aby ji prohlédli odborníci a aby byla uložena v originálních obalech," komentoval požadavky místostarosta Vojtěch Pražan.

V areálu bude uložena munice společnosti Excalibur Army. Společnost zaplatí státu za převoz a manipulaci, kompletní kontrola nad municí by tedy měla být ve státních rukou. To znamená, že pověřené osoby bednu s municí otevřou, zkontrolují, zapečetí a převezou do Květné, kde ji opět lidé od armády uloží, upřesnil postup starosta Škvařil.

Datum převozu munice z Vrbětic zatím není jasné, mimo jiné i kvůli novým výbuchům. Jisté je jen to, že přepravená munice zůstane v Květné minimálně rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy