Řepka vykvetla kvůli teplu moc brzo, její pyl je všude. Za žlutá auta ve městech ale nemůže

Martin Ťopek Martin Ťopek
1. 5. 2018 18:45
Uprostřed měst to bývají vetšinou jehličnany, které dokážou pokrýt pylem kapoty aut.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Zase mám žluté auto. Trpí i můj pes." Řepka olejka v těchto dnech neplní jen nekonečné lány žlutých polí. Její žlutý pyl je i v ovzduší - a je těžké se jí vyhnout i na sociálních sítích, kde je téměř nemožné nenarazit na podobné příspěvky. 

Plocha osázená řepkou se přitom oproti loňsku nezvětšila. "Řepka ozimá byla vyseta na ploše 395 tisíc hektarů a její plocha zůstává na úrovni minulého roku," potvrdil Aktuálně.cz Vojtěch Bílý z tiskového oddělení ministerstva zemědělství

Oblaka pylu způsobilo zejména teplé dubnové počasí, které přimělo statisíce hektarů žlutých lánů předčasně vykvést.

Zvýšenou produkci řepkového pylu potvrzují i alergologické poradny. "Řepka má však poměrně velká pylová zrna, takže největší nebezpečí hrozí ve vzdálenosti stovek metrů od řepkového pole," potvrdil Michal Závacký z webového portálu Proalergiky.cz. S nadsázkou však potvrdil i skutečnost, že ve žlutém Česku není mnoho míst, která by byla v dostatečné vzdálenosti od pole s vysetou řepkou.

"Alergikům s citlivostí na řepku musím proto v těchto dnech připomínat nutnost dodržovat například při výletech do přírody nutná opatření, třeba v podobě dýchací masky, která stojí pár korun a ochrání dýchací cesty," řekl Závacký. 

Upozornil ale také na to, že zejména lidé v centrech měst žehrají na žlutá pole neprávem. Řepka není v těchto dnech jediným producentem pylových zrn a například uprostřed měst to bývají vetšinou jehličnany, které dokážou pokrýt pylem kapoty aut.

"Borovice a další druhy jsou typické tím, že vytvářejí velké množství pylu. I v běžné výstavbě je dost stromů, aby dokázaly pokrýt auta," uvedl Závacký. 

I přes záplavu pylu může teplé počasí letos způsobit nižší produkci řepkového oleje, než tomu bylo v minulých letech. Rostliny totiž vykvetly dříve, než mohly dostatečně narůst.

"Nebyla žádná vegetativní fáze, kdy by mohly vytvořit dostatečně silné větve a dostatečný počet šešulí," uvedl ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. 

Česko je evropskou velmocí v pěstování řepky. "Z okolních zemí máme největší podíl osázené plochy z orné půdy," upozornil předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Dlouhodobě osevní plochy řepky dosahují do 16 procent celkové zemědělské orné půdy, například vloni to bylo 12,6 procenta celkové zemědělské orné půdy.

Dlouhodobě však produkce řepky narůstala kvůli požadavku Evropské unie posílit podíl biologických složek v pohonných hmotách. Z 1,5 tisíce tun řepkové bionafty z roku 1992 tak produkce stoupla na 200 tisíc tun v roce 2011. Řepkový olej tak je sice významnou surovinou v gastronomii, význam pro zemědělce však spočívá zejména v použití pro biopaliva.

V roce 2015 Evropská komise schválila prodloužení programu státní podpory biopaliv v České republice do konce roku 2020. Podporu musel schválit i český parlament, tehdy čelil kritice současný premiér v demisi Andrej Babiš. Opoziční poslanci poukazovali na to, že z podpory poplynou zisky jeho holdingu Agrofert, někteří poslanci mluvili i o zisku pěti miliard korun. 

David Klimeš komentuje vztahy mezi předsedou vlády a jeho místopředsedou. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 6 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 7 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy