Olomoučtí žalobci navštívili prezidium. U policejních špiček zjišťovali, kdo se chtěl zbavit Šlachty

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2016 14:41
Možnost, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty, přijeli do Prahy vyšetřovat žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Na pražském policejním prezidiu se tím zabývali vrchní státní zástupce Pavel Komár a ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda. Zjištěné informace budou nyní analyzovat. Šlachta v pátek rezignoval na svůj post, od policie by měl odejít k 30. červnu.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: ČTK

Praha - Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací policie v pondělí vyslechli na policejním prezidiu dvě osoby. Jejich jména neuvedli, v minulých dnech ale uvedli, že by jim situaci měl vysvětlit policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci v policejní budově strávili přes čtyři hodiny. Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár novinářům poté řekl, že informace chtějí analyzovat.

Žalobci prověřují, zda za plánovanou reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. V minulých dnech žalobci informovali o tom, že Šlachta odmítá poskytovat informace z trestních kauz, což by mohlo být důvodem pro jeho odstranění.

Komár do pražské policejní centrály dorazil v doprovodu ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petra Šeredy. "Obě dvě osoby s námi spolupracovaly, vše proběhlo korektně, byly položeny dotazy, na které bylo z jejich strany odpovězeno," řekl novinářům po výslechu Komár. Policejní funkcionáři podle něj při výslechu nevyužili služeb advokátů.

Žalobci vyslýchaným přečetli části komunikace mezi jinými subjekty. "Dotázali jsme se, zda se zakládají na pravdě, a bylo nám odpovězeno, že nikoliv," řekl Komár. Podle něj šlo o poznatky ze dvou kauz, jedné starší a jedné aktuální. V médiích se objevily informace, že by mohlo jít o spisy a důkazy ke kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové) a kauze Vidkun, údajné korupce v Olomouci. "Obě dvě ty věci jsou stále živé a probíhají," podotkl Komár. Žalobce nechtěl naznačit, jak bude dál prověřování vypadat.

Šlachta v pátek rezignoval na svůj post, od policie by měl odejít k 30. červnu. O den později by se mohla spustit přeměna policejního sboru. Poslední slovo bude mít ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se musí pod plány vedení policie podepsat. Reorganizace policie vyvolala roztržku uvnitř vládní koalice.

 

Právě se děje

Další zprávy