Reorganizace policie byla účelová, zopakoval Babiš po slyšení před sněmovní komisí

ČTK ČTK
5. 9. 2016 21:30
"Pro mě se nic nezměnilo. Je to v rozporu s koaliční smlouvou, je to v rozporu s koncepcí policie na léta 2016 až 2020, která byla schválena Bezpečnostní radou státu a která byla projednávaná ve vládě," zdůraznil Babiš. Uvedl také, že si před poslanci připadal jako na policii.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: ČTK

Praha – Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš trvá na tom, že reorganizace policejních útvarů byla účelová a v rozporu s koaliční smlouvou i s koncepcí policie. Řekl to novinářům po pondělním slyšení před sněmovní komisí, která změny v policii vyšetřuje. Babiš také uvedl, že si připadal jako na policii, a nad některými dotazy poslanců se podivoval.

"Otázky, které mi byly kladeny, a způsob kladení odpovídaly stávající atmosféře v rámci koalice," řekl Babiš, který se kvůli sloučení protimafiánské a protikorupční policie dostal do ostrého sporu s ČSSD. Hnutí ANO hrozilo i tím, že koalici se sociálními demokraty a KDU-ČSL opustí.

Dva koaliční poslanci se Babiše, jak řekl, ptali, zda je koaliční smlouva nad zákon. "Samozřejmě, že jsem řekl, že není, ale potom jsme ji nemuseli podepisovat," podotkl ministr.

"Pro mě se nic nezměnilo. Je to v rozporu s koaliční smlouvou, je to v rozporu s koncepcí policie na léta 2016 až 2020, která byla schválena Bezpečnostní radou státu a která byla projednávaná ve vládě," zdůraznil Babiš.

Opět popřel, že by měl nějaké bližší vztahy s bývalým ředitelem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou, takové informace označil za fámy. Babiš uvedl, že se Šlachtou jednal prakticky jen v souvislosti s různými výhrůžkami vůči sobě. Šlachta kvůli reorganizaci odešel do civilu a nyní působí v celní správě, která spadá pod ministerstvo financí.

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) podotkl, že může existovat rozdíl v tom, když politik mluví do médií, nebo vypovídá před státními orgány. Jednalo se i o to, zda sdělení, která Babiš v minulosti říkal v souvislosti s reorganizací sdělovacím prostředkům, jsou prokazatelná a vážně míněná.

Další zasedání komise je naplánováno na čtvrteční odpoledne. Měl by pokračovat výslech bývalého detektiva zaniklého protimafiánského útvaru Jiřího Komárka.

Šlachtův ÚOOZ překračoval svoje kompetence, nedodržoval pravidla a řešil případy, které mu nepříslušely, říká bývalý šéf ÚOKFK Martinec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 51 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy