reklama
 
 

Remek letěl do vesmíru vrtat kosmonautům zuby

1. 3. 2008 21:45
Astronauty na sovětské orbitální stanici bolel chrup

Praha/Bajkonur - Než Vladimír Remek - první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu a Spojených států - před třiceti lety odstartoval z kosmodromu Bajkonur v kazažské stepi na oběžnou dráhu, musel být nejen perfektně vycvičeným pilotem a vyškoleným vědeckým pracovníkem, ale překvapivě také zubařem.

Vladimír Remek se svým kolegou Alexejem Gubarevem mířil k orbitální stanici Saljut 6, kde si oba její dlouhodobí obyvatelé Georgij Grečko a Jurij Romaněnko začali stěžovat na bolest zubů. A to je v kosmu pořádně vážný problém.

"Může to skončit až předčasným návratem posádky zpátky na Zemi," řekl Aktuálně.cz Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti.

Zubařem snadno a rychle

O bolesti zubů Grečka a Romaněnka se pozemní personál Hvězdného městečka dozvěděl krátce před plánovaným startem Remka s Gubarevem.

A tak padlo rozhodnutí: Remek a Gubarjev se naučí pracovat se zubní vrtačkou a na orbitální stanici svým kolegům zuby aspoň provizorně ošetří. Čtrnáct dní před startem se z Remka pomalu stával i zubař.

"Učili se vrtat na laboratorních sklíčkách. Kam mohou vrtat, kam už nemohou," připomněl pozapomenutou historku z letu prvního a zároveň i posledního československého kosmonauta Milan Hanousek z České astronomické společnosti.

Čech v kosmu

 • Vladmír Remek vzlétl do kosmu 2. března 1978
 • Cílem byl orbitální komplex Saljut 6
 • Let vesmírem trval 7 dní, 22 hodin a 17 minut
 • Vrátil se 10. března 1978

Ty jseš doktor, obrátili se na Remka

Když Remek s Gubarevem dorazili na orbitální stanici, sdělili Grečkovi s Romaněnkem, že jim pomohou s bolavými zuby. Jenže Grečko a Romaněnko o svém sovětském kolegovi věděli, že není doktor, a tak se obrátili na Remka.

"Ty to určitě umíš," řekli mu s důvěrou. Remkova odpověď je ovšem vyděsila:

"Ano, už se to učím čtrnáct dní!"

Grečko s Romaněnkem si na svůj chrup nenechali šáhnout. Co však bylo důležitější: Od té chvíle je už zuby nebolely, tedy: Už si na žádnou bolest až do svého návratu na Zemi nestěžovali.

autor: Pavel Baroch | 1. 3. 2008 21:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama