Remek letěl do vesmíru vrtat kosmonautům zuby

Pavel Baroch
1. 3. 2008 21:45
Astronauty na sovětské orbitální stanici bolel chrup

Praha/Bajkonur - Než Vladimír Remek - první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu a Spojených států - před třiceti lety odstartoval z kosmodromu Bajkonur v kazažské stepi na oběžnou dráhu, musel být nejen perfektně vycvičeným pilotem a vyškoleným vědeckým pracovníkem, ale překvapivě také zubařem.

Vladimír Remek se svým kolegou Alexejem Gubarevem mířil k orbitální stanici Saljut 6, kde si oba její dlouhodobí obyvatelé Georgij Grečko a Jurij Romaněnko začali stěžovat na bolest zubů. A to je v kosmu pořádně vážný problém.

"Může to skončit až předčasným návratem posádky zpátky na Zemi," řekl Aktuálně.cz Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti.

Na Saljutu 6. Zleva: Vladimír Remek, Alexej Gubarjov, Georgij Grečko a Jurij Romaněnko.
Na Saljutu 6. Zleva: Vladimír Remek, Alexej Gubarjov, Georgij Grečko a Jurij Romaněnko. | Foto: Česká astronomická společnost

Zubařem snadno a rychle

O bolesti zubů Grečka a Romaněnka se pozemní personál Hvězdného městečka dozvěděl krátce před plánovaným startem Remka s Gubarevem.

A tak padlo rozhodnutí: Remek a Gubarjev se naučí pracovat se zubní vrtačkou a na orbitální stanici svým kolegům zuby aspoň provizorně ošetří. Čtrnáct dní před startem se z Remka pomalu stával i zubař.

"Učili se vrtat na laboratorních sklíčkách. Kam mohou vrtat, kam už nemohou," připomněl pozapomenutou historku z letu prvního a zároveň i posledního československého kosmonauta Milan Hanousek z České astronomické společnosti.

Čech v kosmu

  • Vladmír Remek vzlétl do kosmu 2. března 1978
  • Cílem byl orbitální komplex Saljut 6
  • Let vesmírem trval 7 dní, 22 hodin a 17 minut
  • Vrátil se 10. března 1978

Ty jseš doktor, obrátili se na Remka

Když Remek s Gubarevem dorazili na orbitální stanici, sdělili Grečkovi s Romaněnkem, že jim pomohou s bolavými zuby. Jenže Grečko a Romaněnko o svém sovětském kolegovi věděli, že není doktor, a tak se obrátili na Remka.

"Ty to určitě umíš," řekli mu s důvěrou. Remkova odpověď je ovšem vyděsila:

"Ano, už se to učím čtrnáct dní!"

Grečko s Romaněnkem si na svůj chrup nenechali šáhnout. Co však bylo důležitější: Od té chvíle je už zuby nebolely, tedy: Už si na žádnou bolest až do svého návratu na Zemi nestěžovali.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy